Jaka jest jego rola? Ma przede wszystkim wspomagać życiorys i przekonać osobę przeprowadzającą rekrutację, że warto zainteresować się jego autorem.
Estetyczny wygląd
List motywacyjny powinien zawierać informacje na temat naszych zalet. Dlatego warto jest przed przystąpieniem do jego pisania zastanowić się nad oczekiwaniami pracodawcy wobec kandydata na proponowane stanowisko.
Mając na uwadze rolę, jaką spełnia list motywacyjny, ważne jest zadbanie o jego estetyczny wygląd, czyli nie możemy zapomnieć o: białej kartce papieru formatu A-4 i dobrze wizualnie rozmieszczonym tekście.
Jeżeli wymagane jest odręczne napisanie listu, wystrzegajmy się skreśleń i poprawek.
List motywacyjny piszemy w pierwszej osobie strony czynnej. Używamy krótkich zdań i przejrzystego, zrozumiałego języka. Całość tekstu powinna zmieścić się na jednej stronie A-4. Spróbujmy choć na chwilę wczuć się w rolę pracownika działu kadr, który musi przeczytać 100 takich dokumentów...
Nie powielać życiorysu
Odpowiadając na konkretne ogłoszenie, należy powołać się na jego źródło i zaznaczyć stanowisko, o które się ubiegamy wraz z przyporządkowanym mu numerem referencyjnym lub dopiskiem.
Ważne jest, aby nie powtarzać informacji zamieszczonych w życiorysie, ani nie opisywać szczegółowo dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Trzeba wskazać na cechy charakteru i umiejętności zawodowe. Warto też zwrócić uwagę na to, co możemy wnieść do nowej pracy, dzięki doświadczeniu, które posiadamy.
Nie używajmy sformułowań typu: "Jestem osobą żądną sukcesu, samorealizacji i osiągnięcia postawionych sobie celów". Na koniec napiszmy koniecznie: "Z wyrazami szacunku".
Pamiętajmy, że należy dołożyć wszelkich starań, aby nasz list motywacyjny był ciekawy i nie przybrał formy nudnego elaboratu.
