Rzuca cały świat
Nie są Państwo sami. Tak zrobi dziś Jane z londyńskiego West Endu, tak uczyni Pierré z paryskiego Montmartru czy Philip, mieszkaniec dzielnicy Queens w Nowym Jorku. I setki tysięcy palaczy na kuli ziemskiej też. Zrobią to w geście solidarności z tymi wszystkimi, którzy chcą rzucić nałóg, jak również tymi, którzy wyzwolili się z "papierosowej niewoli". I może po trosze z zazdrości, że milionom już się udało.
Wolność od nałogu to szansa na dłuższe i zdrowsze życie. To znaczne oszczędności w domowym budżecie. Łatwo policzyć. Ktoś, kto wypala paczkę papierosów dziennie puszcza z dymem miesięcznie 300 zł. Dwie palące w rodzienie osoby, to już 600 zł.
Badania, edukacja, nagrody
Od 8 lat Fundacja "Oddech Nadziei" namawia rodziców, by uwolnili swoje dzieci od dymu tytoniowego. Podczas spotkań w szkołach w Bydgoszczy i Inowrocławiu uczniowie najmłodszych klas dostają maskotę Tymka-Niedymka, biora też udział w zabawie z klaunem Mietkiem. W tym czasie rodzice uczestniczą w spotkaniu z lekarzem, podczas którego dowiadują się, jak bardzo szkodliwe dla dzieci (i nie tylko) jest bierne palenie.
(fot. Fot. Jarosław Pruss)
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja "Promocja Zdrowia" namawia Polaków do rzucenia palenia.
Z tak szczególnej okazji, jak dzisiejsza, mieszkańcy naszego regionu mogli robić badania spirometryczne nawet w... bydgoskim ratuszu.
Światowy Dzień Rzucania Palenia był też okazją, by nagrodzić uczniów szkół podstawowych, autorów najciekawszych prac plastycznych, laureatów konkursu "Kolorowy świat bez dymu". Nagrody dostali także gimnazjaliści i licealiści - twórcy oryginalnych haseł antynikotynowych. Oba konkursy zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Finał odbył się w sali sesyjnej UM.
Podczas zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia konferencji o zdrowotnych dramatach (raku płuca i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) mówili lekarze z Centrum Onkologii i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii.
Czytaj e-wydanie »