Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich zabiły pioruny

(pio)
W dach szkoły uderzył silny piorun
W dach szkoły uderzył silny piorun sxc
W Ugandzie 18 dzieci, cała klasa, i ich nauczyciel zginęli od uderzenia pioruna w szkołę. Kolejnych 51 dzieci trafiło do szpitala.

Do zdarzenia w Ugandzie doszło w ostatni wtorek. W burzy uczniowie chcieli schować się przed deszczem, który przeszkodził im w powrocie do domu. Nieszczęśliwie, cały dach szkoły był zbudowany z blachy, a nie było na nim piorunochrona. Do środka wdzierała się spora ilość wody, która spowodowała, że klepisko, będące prowizoryczną podłogą klasy, zrobiło się mokre. W dach szkoły uderzył silny piorun. Wszystkie dzieci i ich nauczyciel w klasie, nad którą trafiła błyskawica, zginęli na miejscu. Kolejnych 51, które były w innych salach, zostało rannych.

Czytaj więcej: Prawie 20 dzieci zginęło od uderzenia pioruna.

Polskie małżeństwo, w wieku 30 lat oboje, zginęło od uderzenia pioruna w okręgu Bihor, w rumuńskiej części Karpat. Para turystów akurat biegła, trzymając się za ręce, kiedy uderzył w nią piorun. Nie zdążyli dobiec do schroniska, oddalonego jakieś 250 metrów. Ta tragedia też wydarzyła się w zeszłym miesiącu.

Przeczytaj też: Dramat w Karpatach. Uderzył piorun. Dwoje Polaków nie żyje.

W maju: dwóch mężczyzn poraził piorun w Lipowej na Żywiecczyźnie (Śląskie). Obaj zmarli w szpitalu. 31- i 56-latek oglądali mecz miejscowej drużyny piłkarskiej. Gdy była burza, schronili się pod drzewem. Trafił w nie piorun.

68-latka spłonęła w pożarze drewnianego domu rażonego piorunem. Kobieta uciekła do domu przed burzą. Los chciał, że dom okazał się zabójczą pułapką. Uderzył w niego piorun, drewniany budynek od razu stanął w płomieniach, których nie był w stanie ugasić nawet lejący deszcz. Kobieta spłonęła żywcem.

Burza zastała trzech mężczyzn pracujących w polu pod Radomiem. Jeden zwoził do gospodarstwa sprzęt rolniczy, gdy piorun uderzył w dwóch jego kolegów. 48-latek porażony piorunem nie przeżył. Gdy rozszalała się burza, rolnicy nie mieli gdzie się schować. Na polu nie było ani jednego drzewa. Budynki były bardzo daleko.

Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

- Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego, to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem. Winne jest temu zjawisko indukcji. Każde urządzenie posiada krótsze lub dłuższe przewody elektryczne (np. kabel zasilający, antena, długi przewód/ścieżka łącząca układy scalone), na których wyemitowana przez piorun fala elektromagnetyczna wyindukuje napięcie elektryczne. Może ono być tak duże, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu - komentuje dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Efektem są uszkodzone, a nawet doszczętnie zniszczone telewizory, wieże, komputery i inny sprzęt RTV/AGD.

Sposobem na uniknięcie strat spowodowanych wyładowania elektromagnetycznymi i wahaniami napięcia jest wielopoziomowy system zabezpieczeń. Oprócz zwykłego uziemienia powinniśmy pomyśleć również nad listwą przeciwprzepięciową.

- Listwa przeciwprzepięciowa przywraca napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości do normalnego, bezpiecznego poziomu, lub, w przypadku dużego napięcia, przejmuje całe wyładowanie na siebie, chroniąc tym samym sprzęt przed zniszczeniem - podkreśla Maciej Mączyński Vice President IT Business APC by Schneider Electric.

Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych w komputerach, powinniśmy zdecydować się na wybór zasilacza UPS. Taki zasilacz jest kolejnym poziomem ochrony - oprócz tego, że spełnia funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwala w chwili utraty zasilania na podtrzymanie pracy komputera na tyle długo, aby zapisać dokumenty na których właśnie pracowaliśmy i bezpiecznie zamknąć system.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska