Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idei harcerstwa wodniacy z Barcina służą już sto lat [zdjęcia]

Joanna Bejma
Joanna Bejma
Obchodząc jubileusz istnienia I Wodnej Drużyny Harcerskiej, w mieście powstała Aleja Harcerska. Odsłonięto Kamień Pamięci, na ręce harcerzy przekazano też replikę sztandaru z 1916 roku
Obchodząc jubileusz istnienia I Wodnej Drużyny Harcerskiej, w mieście powstała Aleja Harcerska. Odsłonięto Kamień Pamięci, na ręce harcerzy przekazano też replikę sztandaru z 1916 roku Joanna Bejma
Obchodząc jubileusz istnienia I Wodnej Drużyny Harcerskiej, w mieście powstała Aleja Harcerska. Odsłonięto Kamień Pamięci, na ręce harcerzy przekazano też replikę sztandaru z 1916 roku

Harcerstwo w gminie ma sto lat. Wszystko zaczęło się 1916 roku kiedy druh Ignacy Sment, kierownik drużyny "Piast" z Pakości" powołał do życia I Drużynę Skautową. Jej patronem został Adam Mickiewicz. Z czasem przekształciła się ona w I Wodną Drużynę Harcerską. Jak widać, idea skautingu w Barcinie trafiła na podatny grunt. Chęci i zapał przetrwały do dziś i doprowadziły do tak pięknego jubileuszu.

Kulminacją obchodów było nadanie nazwy Aleja Harcerska, traktowi spacerowemu przy stadionie lekkoatletycznym. W ten sposób ziściły się zapowiedzi burmistrza Michała Pęziaka sprzed dwóch miesięcy. W tym miejscu bowiem, harcerze - w ramach setnego jubileuszu - zasadzili sto drzew.

Zobacz także: https://pomorska.pl/w-barcinie-przy-stadionie-lekkoatletycznym-mamy-aleje-harcerska-zdjecia/ar/11448660

W ramach obchodów odsłonięto także tzw. Kamień Pamięci. Ustawienie go przy stanicy żeglarskiej "Neptun" ma służyć budowaniu lokalnego patriotyzmu, pamięci i utożsamiać stary Barcin z początkami skautingu i harcerstwa w gminie.
Uroczystość, którą następnie zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 zaszczyciło swoją obecnością wiele osób. Przybyli oczywiście obecni i byli harcerze, druhy i druhny, przyjechali także harcerze z Szubina, Łabiszyna, Bydgoszczy, Janowca Wlkp., w tym koło seniorów harcerzy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Katarzyna Domańska, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Jerzy Gębara, komendant Chorągwi ZHP, Paweł Biały, pilot Chorągwi ZHP.

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli lokalnej, powiatowej i wojewódzkiej władzy oraz barcińskich instytucji. - Sto lat obecności harcerstwa w Barcinie to nie tylko idea, ale żywe doświadczenie. Twórcy skautingu i harcerstwa, także tego barcińskiego, mogą być dziś dumni, że barcińskie harcerstwo nadal istnieje , że było i jest otwarte, tradycyjne, a jednocześnie nowoczesne, a działania drużyn wypełnione są ciekawą, pożyteczna pracą i zapałem - mówił druh Waldemar Dolata.

Alicja Przybyłowicz, komendantka hufca "Pałuki" im. Olgi i Andrzeja Małkowskich dodała: - Obecność harcerstwa w życiu lokalnym gminy Barcin jest znacząca i wymowna. Podobnie jak nasi poprzednicy podejmujemy służbę, angażujemy się w najważniejsze i najpilniejsze sprawy istotne dla społeczeństwa. Poczynaniom tym przewodziła i przewodzi niezliczona i niezastąpiona grupa mądrych i oddanych instruktorów, dla których harcerstwo było, jest i zawsze będzie służbą Polsce - usłyszeliśmy.

Z okazji tak zacnego jubileuszu na ręce obecnej drużynowej I WDH, Elżbiety Pałka (funkcje tę pełni od 1995 roku) , burmistrz Michał Pęziak i Krystyna Bartecka, przewodnicząca rady miejskiej, wręczyli replikę sztandaru drużyny z 1916 roku. Drużynowa następnie przekazała sztandar na ręce młodego pokolenia wodniaków.

Ostatnim przedsięwzięciem związanym z obchodami stulecia harcerstwa będzie wydanie książki prezentującej dokonania i dorobek barcińskich harcerzy.

Trochę historii
Jak już wspomnieliśmy, I Wodna Drużyna Harcerska wywodzi się z I Drużyny Skautowej, która została powołana w 1916 roku. Początki drużyny przypadają na pierwsze lata tworzenia ruchu skautowego na terenie Polski. Tym samym harcerze z Barcina wpisali się w niezwykłe ożywienie społeczne i moralne, które objęło znaczą część Europy, a swój początek miało w Anglii.

Pierwszym kierownikiem drużyny był druh Janiszewski. Drużyna prowadziła swoją działalność w systemie pozaszkolnym i początkowo skupiała tylko chłopców. W pierwszych latach funkcjonowania przynależała ona do hufca Inowrocław.
Kolejne dziesięciolecia działalności drużyny pokazują, jak wraz ze zmieniającą się sytuacją polityczną i ustrojową kraju zamieniał się zakres i charakter działań podejmowanych przez drużynę.

Wyjątkowym jest także zasób posiadanych przez harcerzy dokumentów w postaci książek pracy i rozkazów, licznych zdjęć raportów, artykułów z prasy, kronik z których najcenniejszą jest pierwsza prowadzona przez dh Mariana Wiśniewskiego opisująca dzieje drużyny od momentu powołania do 1936 roku.

Przez kolejne dziesięciolecia wraz z transformacją polityczno-ustrojową zmieniał się także profil drużyny, która ze skautowej - powołanej z potrzeby ducha patriotyzmu odrodzonej Polski - zmieniała się w harcerską drużynę wodną profilu żeglarskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska