
Marzenia o własnym domu
Po latach wynajmowania albo mieszkania z rodzicami dorastamy do decyzji o budowie własnego wymarzonego domu. Brak dźwięków sąsiadów zza ściany w bloku, kawałek swojego trawnika, wolność. Aby ją poczuć, najchętniej wybieramy wieś. W jakim wieku najczęściej decydujemy się na budowę własnego domu i ile nas to kosztuje?
Wsie nie tylko w okolicach dużych miast, ale i mniejszych ośrodków coraz bardziej przypominają osiedla. Firma Oferteo przeprowadziła badania i stworzyła „Raport o budowie domów w Polsce 2017”.
Wynika z niego, że przed wybudowaniem domu mieszkaliśmy najczęściej we własnym mieszkaniu – taką odpowiedź udzieliła niemal połowa badanych. Co piąty mieszkał z rodzicami, a 17% badanych – w mieszkaniu wynajmowanym.
Zobacz w kolejnych częściach, ile wydajemy na budowę, jaki procent z nas potrzebuje kredytu i dlaczego chcemy budować domy --->>>

Dom - ile kosztuje jego budowa?
Koszt budowy domu najczęściej mieścił się w przedziale od 300 do 499 tysięcy złotych – zadeklarowali ankietowani. W niemal co czwartym przypadku był on wyższy i wynosił od pół miliona złotych do 699 tysięcy. W 20% przypadków inwestorzy zamknęli się w kwocie do 299 tysięcy złotych, a w 4% przypadków wartość inwestycji przekroczyła milion złotych.
Osoby, w przypadku których ostateczne koszty były wyższe niż początkowo zakładano, wskazały, że najczęściej musiały być przygotowane na wydatek większy o 11 do 25%, a w prawie co czwartym przypadku – o nie więcej niż 10%. Na szczęście tylko w 4% przypadków koszty okazały się wyższe przynajmniej o połowę.
W większości przypadków inwestorzy posiłkowali się kredytem bankowym. Skorzystało z niego 63% ankietowanych.

Jak budować, to na wsi
Aż 60% ankietowanych wskazało, że na budowę domu wybiera wieś. To więcej niż w poprzednich latach.
W dalszej kolejności respondenci wskazywali na miasta liczące od 11 do 50 tysięcy mieszkańców. W największych miastach, liczących ponad 250 tysięcy mieszkańców (których w Polsce jest 11), domy wybudowało 10% badanych.

Dlaczego chcemy budować domy?
Od lat najpopularniejszym powodem, dla którego decydujemy się na budowę domu, jest realizacja marzeń - tak deklaruje 60% osób, które w 2017 roku budowały dom.
Kolejne odpowiedzi: chęć posiadania ogrodu (47%) i zwiększenia powierzchni mieszkalnej (43%). Ankietowani uznali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (42%), chcieli przeprowadzić się z miasta na wieś (28%) i skorzystali z faktu, że byli już właścicielami działki budowlanej (23%). Dla 22% motywację stanowiły narodziny dzieci.
Tylko 1% badanych wskazał, że chciał przeprowadzić się ze wsi do miasta.