MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynoszą składki na ZUS osoby oddelegowanej do pracy za granicę?

Alina Szałkowska, rzecznik prasowy ZUS w Bydgoszczy

- W przedstawionej sytuacji stosuje się takie same zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość składek na wymienione ubezpieczenia jak w przypadku wszystkich pracowników wysłanych do pracy za granicą przez polskich pracodawców.

 

 

W związku z powyższym podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi przychód (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych) osiągany przez pracownika u pracodawcy z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Jednak miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru składek dla polskiego pracownika nie może być niższy od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2009 r. wynosi 3.193 zł).

 

 

Od tak ustalonej podstawy wymiaru opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości:

- 19,52 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne,

- 6 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie rentowe,

- 2,45 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie chorobowe,

- stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest samodzielnie przez płatników składek lub ustala ją ZUS dla określonej grupy płatników.

 

 

Wyżej wymienione składki na ubezpieczenie społeczne pracownika wysyłanego do pracy za granicę podlegają współfinansowaniu. Zgodnie z tym składki na ubezpieczenie emerytalne finansują w równych częściach pracownik i pracodawca. Składki na ubezpieczenie rentowe w wysokośc 1,5 proc. podstawy wymiaru finansuje pracownik, a w wysokości 4,5 proc. podstawy pracodawca. Składki na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości z własnych środków pracownik, a składki na ubezpieczenie wypadkowe są finansowane w całości ze środków pracodawcy.

 

 

W przypadku składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obowiązuje ograniczenie rocznej podstawy ich wymiaru. Podstawa ta w skali roku nie może być wyższa niż trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2009 roku kwota ta wynosi 95.790 zł.

 

 

Pracownik wysłany do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli w tym czasie stosuje się do niego polskie ustawodawstwo.

 

 

Wówczas do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne tego pracownika. Nie stosuje się jednak wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy.

 

 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe potrąconych przez pracodawcę ze środków pracownika. Od tak ustalonej podstawy wymiaru oblicza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która w 2009 r. wynosi 9 proc. tej podstawy. Kwota składki na wspomniane ubezpieczenie w wysokości 7,75 proc. podlega odliczeniu od podatku dochodowego.

 

 

Zarówno składki na ubezpieczenia społeczne jak i ubezpieczenie zdrowotne za pracownika wysłanego za granicę oblicza, rozlicza i przekazuje co miesiąc do właściwej jednostki ZUS pracodawca.

- Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla osoby oddelegowanej na rok do pracy w Niemczech przez agencję pracy tymczasowej, która ma swoją siedzibę w Polsce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska