Zakończył się remont tężni solankowych w Ciechocinku. Inwestycja warta blisko 22 mln złotych rozpoczęła się w 2020 roku.. Wielkie otwarcie odbyło się 1 maja podczas 6. Ciechocińskiej Parady Majowej. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, także bezpłatne przebywanie wokół tężni.
Od 2019 roku, w związku z remontem zabytku, wstęp i zwiedzanie tężni było bezpłatne. W 2022 roku opłaty znów wróciły, ale prace jeszcze trwały, dlatego cena biletu była niższa. Uzdrowisko Ciechocinek od 5 maja 2023 r. wprowadziło nowy cennik.
Obszar czynny jest codziennie od 9:00 do 17:00, ale przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych spływ solanki może być wstrzymany.
Cennik za korzystanie z obszaru okołotężniowego. w Ciechocinku
- Bilet normalny 9 zł
- Bilet ulgowy 6 zł
- Bilet ze zniżką Euro, kartą BT 5 zł
- Karta Dużej Rodziny - Ulgowy 5 zł, normlany 7 zł
Jest także możliwość wykupienia karnetu na 7 dni za 40 lub 30 zł
Bezpłatne wejście na tężnie przysługuje:
- Dzieci do lat 4
- Opiekun grupy dziecięcej
- Kuracjusze Sanatorium "Grażyna", Domu Zdrojowego, Szpitala Uzdrowiskowego nr 1, a także dzieci ze Szpitala Uzdrowiskowego nr 3.
Tężnie to symbol Ciechocinka. Na początku były urządzeniami do eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione je w miejsca służące naturalnym inhalacjom. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859.
Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11, czyli słynnej fontanny “Grzybek" i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka, w silnym stężeniu, przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Dzięki temu mamy bogaty w jod mikroklimat.
Tężnie w Ciechocinku w liczbach:
- 10 metrów – szerokość tężni
- 15 metrów – wysokość tężni
- 7000 dębowych pali, na których umieszczono tarninę
- 363 metry – długość tężni nr 3
- 655 metrów – długość tężni nr 1
- 21,6 mln złotych – wartość inwestycji
- 15 mln złotych – wartość dofinansowania w ramach RPO WK-P
- 1824-1828 – w tych latach powstała najstarsza tężnia.
Tężnie solankowe czy fontanna Grzybek należą do spółki Uzdrowisko Ciechocinek, przejętej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2012. Spółka zarządza także kilkoma szpitalami uzdrowiskowym.
