Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im prostszy jest projekt domu, tym mniej zapłacimy za jego budowę i późniejsze utrzymanie

Oprac. (M)
Tak wygląda makieta domu
Tak wygląda makieta domu fot. marek weckwerth
Według niektórych opinii, planowanie kosztów projektu domu należy rozpocząć od wypisania kwoty, a następnie pomnożenia ich przez dwa. Dopiero wtedy można "zmieścić się" w zaplanowanym budżecie.

Aby rozsądnie zaplanować koszty budowy, warto oszacować jak dużo pieniędzy pochłoną poszczególnych etapy inwestycji. Dzięki temu inwestor może racjonalnie kontrolować wydatki przez cały proces budowlany - od wyboru działki po prace wykończeniowe.

Na decyzję o wyborze lokalizacji naszego domu wpływa szereg różnych czynników: komfort dojazdów, otoczenie budynku, bliskość szkół itd. Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie działki powinna być możliwość uzyskania stosownych zezwoleń budowlanych (pisaliśmy o nich tydzień temu).
By uniknąć przykrych niespodzianek należy sprawdzić, czy na wybranym przez nas terenie w ogóle można postawić dom.

- Jeśli istnieje taka możliwość, warto kupić działkę z przyłączonymi mediami. W efekcie zapłacimy zazwyczaj mniej niż przy uzbrajaniu działki samodzielnie - radzi Danuta Piotrowska z firmy "Twoja Budowa", ekspert budowy YTONG. - Nie należy oszczędzać na etapie stanu surowego, ponieważ może mieć to wpływ na późniejszą eksploatację budynku, na przykład na ogrzewanie.

Bądź gotowy na zmiany

Do tej pory w Polsce dominował trend budowania domów na lata, by mogły służyć wielu pokoleniom, chociaż nowa generacja powoli zmienia ten sposób myślenia. Częstym błędem inwestorów jest budowanie domu, niespełniających ich potrzeb - za dużych lub za małych, niedopasowanych do stylu życia czy liczby mieszkańców.

Nie zawsze można przewidzieć, czy dzieci będą chciały mieszkać w naszym czy wybiorą swoje "wymarzone cztery kąty". Dlatego należy brać pod uwagę różne ewentualności, np. możliwość rozbudowy lub adaptacji pomieszczeń. Dzięki przemyślanym działaniom już na etapie projektu można obniżyć przyszłe koszty przebudowy.

Jak oszczędzić

Dla większości inwestorów cena jest nadal najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o budowie.

Istnieje kilka prostych reguł, dzięki którym wydatki będą mniejsze bez obniżania technologiczno-budowlanych standardów.

Najważniejsza jest taka, że im prostszy dom wybierzemy, tym mniej wydamy na jego przebudowę i późniejsze użytkowanie. Ważne, aby przy wyborze projektu zwrócić uwagę nie tylko na ogólny metraż, ale przede wszystkim na powierzchnię użytkową budynku.

Inwestor staje przed kluczowymi, z punktu widzenia kosztów, dylematami: czy zdecydować się na dom z piwnicą, jak powinno być wykorzystane poddasze lub jaką konstrukcję dachu wybrać? Warto zainwestować w większą powierzchnię użytkową - zrezygnować z niestandardowych konstrukcji ścian (zakamarków) w pomieszczeniach oraz dużej liczby "łamań" na dachu. Proste rozwiązania zazwyczaj gwarantują mniejsze wydatki.

Nie należy jednak decydować się na używanie najtańszych materiałów, kosztem dobrych jakościowo.
- Tańsze materiały często "nie trzymają" wymiarów - wyjaśnia Ignacy Kowalski z firmy YGDOM. - Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że ściany trzeba będzie wyrównywać zaprawą. Im grubsze spoiny, tym więcej wody wsiąka w materiał.

W tynku również znajduje się spora ilość wody i proces wysuszania budynku wydłuża się.
Materiały dobrej jakości, z których można budować "na cienkiej spoinie", pozwalają na szybkie wznoszenie ścian. W efekcie cała budowa zakończy się szybciej i pochłonie mniej pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska