Najpierw w kościele p.w. Bożego Ciała odprawiona została msza św. w intencji rozpoczynającego się roku akademickiego. Potem w Tucholskim Ośrodku Kultury, jak co roku, odbyła się immatrykulacja kolejnego rocznika studentów. W nowym roku studia w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem podejmie ponad 130 osób.
Wystąpił oczywiście rektor dr Krzysztof Kannenberg, a wykład inauguracyjny pt. "Ekologiczne uwarunkowania budowy Kaskady Dolnej Wisły" wygłosił prof. dr hab. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Cel uczelni to kształcenie studentów tak, aby mogli z powodzeniem konkurować z absolwentami uznanych ośrodków akademickich. Nauka w WSZŚ to nie tylko zdobycie intratnego wykształcenia i zawodu, ale przede wszystkim uzyskanie szerokiego zakresu poszukiwanych na rynku pracy kompetencji. - Stawiamy na kształcenie praktyczne, znając opinie pracodawców, że absolwenci polskich uczelni wyższych są słabo przygotowani do pełnienia ról zawodowych - mówi Katarzyna Przybył-Lipińska, pełnomocnik rektora ds. rozwoju i jakości kształcenia. W tucholskiej uczelni kształci się 600 osób na kierunkach studiów I stopnia - inżynierskich: - inżynieria środowiska, architektura krajobrazu i leśnictwo. Na 3001 osób, które rozpoczęły studia w WSZŚ - 963 osoby otrzymały dyplom inżynieria.
Kadrę naukowo-dydaktyczną WSZŚ stanowią wysokiej klasy naukowcy z uznanych ośrodków naukowych w Polsce posiadający wieloletnie doświadczenie praktyczne w reprezentowanych dziedzinach. Poza dydaktyką w uczelni prowadzona jest również działalność naukowa, której rezultatem są liczne publikacje i konferencje naukowe. Współpracujemy z licznymi uczelniami państwowymi w kraju, przedsiębiorstwami i jednostkami samorządów terytorialnych oraz z regionalnymi dyrekcjami lasów państwowych. Bardzo dobra współpraca władz uczelni z renomowanymi firmami zaowocowała organizacją praktyk studenckich na terenie nadleśnictw i w firmach partnerskich oraz realizacją wspólnych przedsięwzięć takich jak np. europejskie mistrzostwa drwali. W trakcie studiów studenci otrzymują pomoc stypendialną.
W Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem prężnie działa samorząd studencki, studenckie koła naukowe oraz Akademicki Związek Sportowy. Oprócz zdobywania wiedzy studenci organizują także spływy kajakowe, okazjonalne imprezy sportowe oraz kulturalno-rozrywkowe.
Uczelnia od momentu jej powołania buduje swoją pozycję konkurencyjną na ścisłej współpracy z pracodawcami, samorządami lokalnymi, szkołami wyższymi, instytucjami branżowymi i edukacyjnymi dążąc do zapewnienia studentom możliwie szerokiego kontaktu z praktycznymi aspektami studiowanych kierunków oraz zdobywania praktycznych umiejętności i kompetencji.