Indianka pozwała polskiego księdza Marcina Mironiuka. Wszystko przez kazanie sprzed trzech lat

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 7 lat
Sąd w Calgary zgodził się na to, aby rozpoczęta została procedura pozwu przeciwko polskiemu duchownemu Marcinowi Mironiukowi. Pozew został wniesiony przez Indiankę Sphenię Jones. Wszystko przez kontrowersyjne kazanie, jakie wygłosił polski ksiądz w lipcu 2021 roku.

Spis treści

Indianka pozwała polskiego księdza. Nie wierzył w przymusowe szkoły dla Indian
Indianka pozwała polskiego księdza. Nie wierzył w przymusowe szkoły dla Indian Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Co mówił polski ksiądz podczas kazania?

18 lipca 2021 roku, podczas mszy świętej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w dzielnicy Old Strathcona w Edmonton, polski ksiądz Marcin Mironiuk wygłosił kazanie. Powiedział w nim, że uważa, że doniesienia o nieoznaczonych nagrobkach przy tzw. residential schools, czyli byłych przymusowych szkołach dla Indian, są kłamstwem i manipulacją. Przypomnijmy, że w 2021 roku, w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej Indianie Tk'emlups te Secwepemc poinformowali o tym, że przy właśnie takich przymusowych szkołach, odnaleziono szczątki aż 215 dzieci.

Mironiuk podczas kazania mówił także, że chciał zobaczyć te szczątki, ale Indianie go nie wpuścili na cmentarz. Duchowny powiedział podczas owego kazania, że Polacy nie odpowiadają za morderstwa na Żydach w Jedwabnem w lipcu 1941 roku. Obecnie 79-letnia Jones usłyszała o kazaniu Mironiuka i postanowiła działać. Okazuje się, że Jones sama przeszła przez szkołę przymusową dla Indian i pozwała księdza o zniesławienie. W 2023 roku Kościół zaproponował Jones ugodę, lecz ta odmówiła. Ksiądz Mironiuk został bezterminowo odsunięty od pełnienia funkcji proboszcza, ale pozostaje w parafii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Indianka pozwała polskiego księdza. W młodości przeszła piekło

Jones jako dziecko trafiła do przymusowej szkoły dla Indian. Była to szkoła Edmonton Residential School w Albercie. W wywiadzie dla CBC przeprowadzonym w 2018 roku mówiła, że w takich szkołach nadawano dzieciom numery i tak się do nich zwracano. Sama miała numer 702. Dodatkowo w każdych oknach były kraty. Jones opowiedziała też, że jednej koleżance z jej szkoły wyrwano trzy paznokcie, bo ta nauczyła Jones kilku słów w języku Indian Kiri. Przez kilkadziesiąt lat istnienia takich szkół, przeszło przez nie około 150 tys. dzieci. Ostatnie placówki zostały zamknięte dopiero w latach 90. XX wieku. Finansowano je z federalnego budżetu, a prowadzenie tych szkół oddano we władanie kościołów: protestanckiego oraz katolickiego.

Źródło: calgary.ctvnews.ca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl