Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. 1 Maja w Inowrocławiu. Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w czasach PRL-u [zdjęcia]

Oprac. (RED)
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w czasach PRL-u w Inowrocławiu
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w czasach PRL-u w Inowrocławiu Archiwum Nasze Miasto
W PRL-u było to jedno z najważniejszych świąt. 1 Maja tysiące Polaków uczestniczyło w pochodach pierwszomajowych. Po drodze odwiedzali otwarte wtedy sklepy w których można było kupić niedostępne na co dzień towary. Choć udział w pochodach był właściwie przymusowy i kojarzył się z długimi i nudnymi przemówieniami dygnitarzy partyjnych, dla większości ludzi pracy 1 Maja to było radosne i oczekiwane święto. Wielu Polaków wspomina udział w pochodach z sentymentem. Przypomnijmy, jak one wyglądały w Inowrocławiu.

Zobaczcie video: Wodowanie statku turystycznego "Barwanna" na jeziorze Gopło w Kruszwicy

Wielkie porządki zwłaszcza na trasie przemarszu pochodu pierwszomajowego i stawianie trybuny udekorowanej transparentami i kwiatami - tak wyglądały przygotowania do Święta Pracy w czasach PRL-u.

Ulice miast i miasteczek 1 maja były udekorowane biało-czerwonymi i czerwonymi flagami. Wzdłuż głównych ulic, na trybunach wywieszone były transparenty z hasłami: „Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!” Niech żyje ZSRR - niezwyciężona ostoja pokoju i socjalizmu!”, „Niech żyje jedność i współpraca państw socjalistycznych!” czy „Pozdrawiamy bratnie narody krajów socjalistycznych! Podobne hasła nieśli uczestnicy pierwszomajowych pochodów: „W naszym zakładzie pracy nie ma etatu statysty”, „Pokój, dobrobyt, socjalizm", „Jakość pracy - jakość życia", „Zjednoczenie partii robotniczych przyśpieszy nasz marsz do socjalizmu" itp... W centrum lub przy głównej ulicy ustawiano trybunę, z której ówczesne władze pozdrawiały wiwatujące tłumy maszerujące w barwnym korowodzie. Jedni nieśli transparenty, inni flagi biało-czerwone i czerwone, jeszcze inni portrety przywódców. Do dziś jednak wiele osób tamte manifestacje i festyny wspomina z sentymentem i wcale nie uważa ich za symbol zniewolenia.

Obchody 1 Maja w czasach PRL-u

Po pochodach było wiele atrakcji: lody, wata cukrowa, występy, zabawy, pod dostatkiem kiełbasy.... Dawniej jednak ulice miast i miasteczek 1 maja tętniły życiem. W centrum lub przy głównej ulicy ustawiano trybunę, z której ówczesne władze pozdrawiały wiwatujące tłumy maszerujące w barwnym korowodzie. Jedni nieśli transparenty, inni flagi biało-czerwone i czerwone, jeszcze inni portrety przywódców. Do dziś jednak wiele osób tamte manifestacje i festyny wspomina z sentymentem i wcale nie uważa ich za symbol zniewolenia.

Dla większości ludzi pracy 1 Maja to było radosne i oczekiwane święto. Można było spotkać się ze znajomymi i kolegami z pracy, wypić piwo, pójść z rodziną na majówkę, potańczyć, a przy okazji w przeddzień Święta Pracy zaopatrzyć się w towary, których zwykle brakowało w sklepach...
W galerii archiwalne zdjęcia z pochodów pierwszomajowych w Inowrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska