Głównym celem transformacji energetycznej jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii cieplnej i wykorzystanie w procesie ogrzewania budynków odnawialnych źródeł energii .
- Im mniej ciepła będziemy musieli wyprodukować, tym większy udział energii odnawialnej będzie mógł się pojawić w systemie ciepłowniczym. Na tym najbardziej nam zależy - mówił podczas konferencji prasowej w inowrocławskim ratuszu inż. Jacek Miklas z Zakładu Inżynierii Środowiska. Firma ta wygrała przetarg na wykonanie koncepcji, na podstawie której prowadzona będzie transformacja energetyczna.
Z kolei prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza zwrócił uwagę, że czeka nas (nie tylko Inowrocław) wręcz rewolucja energetyczna związana z unijnymi celami klimatycznymi. Zakładają one ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz uczynienie UE neutralną dla klimatu do 2050 r.
- Zmiany dotkną mieszkańców praktycznie każdego budynku w Inowrocławiu. Będą wiązały się z koniecznością ogrzewania ciepłem niskotemperaturowym. Aktualnie do kaloryferów doprowadzana jest woda o temperaturze sięgającej nawet do 90 stopni Celsjusza. Po zmianach temperatura ma spaść do 40 stopni i ma być wystarczająca do utrzymania komfortu cieplnego w mieszkaniu, czy domu - poinformował prezydent.
W ramach koncepcji przeprowadzona zostanie analiza inwestycji w zakresie m.in. wykorzystania ciepła odpadowego ze ścieków oczyszczonych i z odnawialnych źródeł energii w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a także analiza termomodernizacji budynków publicznych oraz mieszkalnych wielorodzinnych, wprowadzenia systemu inteligentnego opomiarowania, monitoringu i zarządzania energią,
- Na powyższe działania uzyskaliśmy 100 procent możliwego unijnego dofinansowania. Projekt nie wymaga wkładu własnego. W naborze udział wzięło 129 wnioskodawców z Europy. Z Polski wybrano tylko 7 projektów i właśnie wśród nich jest Inowrocław - komentuje zastępca prezydenta Ewa Koman.
Miasto zamierza przygotować opracowania dotyczące: zmiany lokalnych warunków klimatycznych w kontekście zapotrzebowania budynków na ciepło, efektywności energetycznej budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej, kierunków zmian gospodarki energią w budownictwie, koncepcji wykorzystania ścieków oczyszczonych w procesie produkcji ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego.
- Warto zaznaczyć, że nie zaczynamy wyłącznie tą koncepcją. Od 2 lat pracuje już centrala hybrydowa typu power-to-heat, zlokalizowana w dzielnicy Mątwy, która z pomocą pomp ciepła typu powietrze-woda, zasilana energią elektryczną z promieniowania słonecznego, wytwarza ciepło na potrzeby podgrzania wody użytkowej dla mieszkańców Mątew - przypomniał Piotr Pawlak, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu.
- Z Pałuk na europejskie wybiegi modowe. Tak teraz mieszka i żyje Patrycja Sobolewska
- Niepełnosprawne bliźniaczki z gminy Inowrocław wzięły udział w niesamowitej sesji!
- Nietrzeźwi za kierownicami w powiecie inowrocławskim
- Kwiaty pod głazem upamiętniającym zamordowanych Kresowian
- W szpitalach brakuje krwi. Odbędą się krwiodawcze akcje
- Tak było na Jarmarku Nowalijkowym w Kruszwicy. Zdjęcia
