https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Dom kultury się nam rozrasta

(FI)
Jest IDK, będzie Kujawskie Centrum Kultury
Jest IDK, będzie Kujawskie Centrum Kultury Fot. Dominik Fijałkowski
W Inowrocławiu powstaje Kujawskie Centrum Kultury. Nie będzie to jednak zupełnie nowa instytucja.

Radni podejmą niebawem decyzję o utworzeniu centrum. Jednocześnie przestanie funkcjonować Inowrocławski Dom Kultury. - Nie oznacza to jednak, że likwidujemy IDK. Przekształcamy tę instytucję, by w oparciu o jej kadrę, a częściowo i bazę, utworzyć nową i znacznie większą, również pod względem zakresu działania, placówkę kultury - informuje Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Kultura przez wielkie "K"

W skład Kujawskiego Centrum Kultury wejdzie dotychczasowy IDK wraz ze swoimi sekcjami, a także Instytut Prymasa Józefa Glempa i duża ekspozycja ukazująca dzieje miejscowego solowarstwa, które ulokowane zostaną w Teatrze Miejskim. Centrum tworzyć będzie też, będący jeszcze w remoncie, budynek przy ul. Kasztelańskiej 22.

- Chcemy rozszerzyć działalność kilku naszych sekcji. Planujemy utworzenie studia artystycznego, w którym prowadzone będą zajęcia dla dorosłych z zakresu dekoracji użytkowej. W planach mamy też sekcję origami, wideofilmowania oraz szkołę rytmu dla młodszych dzieci. Ulokowane zostaną one właśnie przy Kasztelańskiej - mówi Grażyna Ozorowska, dyrektor IDK.

W kamienicy przy Kasztelańskiej zadomowić się mają też ludzie sztuki. Będzie to miejsce spotkań, wymiany poglądów i artystycznych dyskusji. Budynek wykorzystany zostanie również na eksponowanie przebogatych zbiorów archeologicznych, na które natrafiła podczas prowadzonych w Inowrocławiu prac prof. Aleksandra Cofta-Broniewska.

Miasta promowanie

Centrum ma też promować miasto. - Odwiedza nas wielu turystów, którzy chcą poznać Inowrocław i jego wspaniałą historię. Będą to mogli zrobić odwiedzając nasze ekspozycje w Kujawskim Centrum Kultury - dodaje prezydent Brejza. Włodarz zapewnia, że będą one duża atrakcją.

Na przykład do "muzeum" solowarstwa w podziemiach teatru, zjeżdżać się będzie górniczą windą. Na dole nie zabraknie solnych chodników i specyficznego kopalnianego mikroklimatu, a za wszystko to zapłaci w 70 procentach Unia Europejska.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A może ten znawca strachanowski z piniewskim pospołu?No i kasińską-e nie chce się nawet myśleć.
~mieszkaniec~
A przepraszam KTO ma to robić?Tarczewscy z Brejzą-wolne żarty!
K
K.S.
Miastu potrzeba instytucji, która pobudzi mieszkańców do działania. Inowrocław ma wielu ludzi utalentowanych, którym trzeba pomóc rozwinąć skrzydła. Oby Dom Kultury nie pozostał tylko budynkiem i oby ta kultura była widoczna również na ulicach miasta.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska