Odkrywamy Grudziądz - odcinek 2

Przez ostatnie lata charakterystyczny budynek przy ul. Wielkopolskiej 11 w inowrocławskim Szymborzu stał nieczynny. Latem o jego zamkniętą furtkę odbijali się turyści, którzy docierali tam wyposażeni w stare przewodniki, zachęcające do odwiedzin domu związanego z Janem Kasprowiczem, wielkim młodopolskim poetą. Na szczęście obecnym władzom powiatu inowrocławskiego, którym podlega Muzeum im. Jana Kasprowicza, administrujące zabytkowym budynkiem, udało się pozyskać wystarczające środki na przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Zaś na początku lipca br. starostwo zawarło z firmą Mon-Tek umowę na konserwację Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu oraz jego wyposażenie.
- Będzie to miejsce wspierające lokalną społeczność w kultywowaniu dawnych, unikalnych, kujawskich zwyczajów. Będzie to także miejsce nowocześnie łączące przeszłość z teraźniejszością, podkreślające wyjątkowość Szymborza i Kujaw. Cieszę się, że wreszcie udaje się nam realizować tę oczekiwaną od 20 lat inwestycję. Łatwo nie było i teraz też nie jest, bo na rynku budowlanym są kłopoty w dostępnością artykułów, których ceny wciąż rosną - mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Prace przy remoncie Domu Rodziny Jana Kasprowicza i zagospodarowaniu jego terenu zakończyć mają się w 2023 roku. Zniknie stamtąd betonowy plac. Zastąpią go trawnik. Posadzone zostaną owocowe drzewa i stworzony kujawski tradycyjny ogródek kwiatowy. „Królową„ nieruchomości przy ul. Wielkopolskiej 11 będzie przepięknie pachnąca róża Louise Odier.
- Na trawie, dzięki zaopatrzeniu obiektu w maty, uczestnicy zajęć będą mogli się wylegiwać. Będą też skakanki, koniki, drewniane klocki. Pojawi się namiot, stoły i ławy pozwalające na plenerową zabawę i edukację. W narożniku posesji powstanie niewielka scena umożliwiająca organizację spotkań poetyckich i minirecitali. Zamontowany zostanie zewnętrzny infokiosk, w którym turyści znajdą informacje o historii tego miejsca - podkreślają pracownicy Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu.
W budynku należącym niegdyś do Kasprowiczów, w wyniku połączenia dwóch pokoi powstanie duża sala edukacyjna. Odbywać się będą w niej zajęcia nawiązujące do kujawskich tradycji.
Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na półtora miliona złotych. Powiat ze środków własnych przeznaczył zaledwie 145 tys. złotych. Pozostałe pieniądze, to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Niewiele ponad 15 minut drogi z Inowrocławia, a widoki jak w Chorwacji
- 25 fantastycznych wycieczek do godziny jazdy samochodem z Inowrocławia
- Mieszkańcy Rąbina przyłapani przez kamery Google Street View!
- Najlepsze lumpeksy w Inowrocławiu! Gdzie można kupić najlepsze ubrania? Podpowiadamy!
- Tak wyglądały Dni Pakości 2022 z Shaunem Bakerem i Jessicą Jean. Zobaczcie zdjęcia!