Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław miastem powiatem? Jest na to duża szansa, bo Senat mówi TAK

(FI)
Walka o przekształcenie Inowrocławia w miasto powiat trwa już kilkanaście lat
Walka o przekształcenie Inowrocławia w miasto powiat trwa już kilkanaście lat ZP
- To jeszcze nie koniec starań, ale po kilkunastu latach walki o to, by uczynić z Inowrocławia miasto na prawach powiatu, jest nadzieja na pozytywne załatwienie tej sprawy - podkreśla Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Senat RP przyjął 12 czerwca ustawę o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym. Daje ona możliwość wszystkim miastom liczącym powyżej 70 tys. mieszkańców składanie wniosków do Rady Ministrów o nadanie im praw tzw. powiatu grodzkiego.

- Od marca w Senacie trwały prace nad nadaniem takich uprawnień trzem miastom, stolicom byłych województw, czyli Pile, Ciechanowowi i Sieradzowi. Na wiadomość o tym prezydent Inowrocławia podjął działania lobbingowe w celu rozszerzenia zakresu oddziaływania ustawy o wszystkie miasta, które liczą albo powyżej 50 000 mieszkańców albo też powyżej 70 000 mieszkańców - przypomina Agnieszka Chrząszcz, rzecznik inowrocławskiego ratusza.

Z pomocą przyszli inowrocławski poseł Krzysztof Brejza oraz senatorowie Jan Rulewski i Piotr Zientarski, którzy zgłosili poprawkę do ustawy, proponując nadawanie praw powiatu miastom liczącym powyżej 70 tys. mieszkańców. Senat przyjął poprawkę i całą ustawę 12 czerwca. Za głosowało 51 senatorów, przeciw 2, wstrzymało się 27. - To przełomowy krok w sprawie, o którą Inowrocław walczy od tylu lat. Senat dostrzegł potrzeby naszego miasta, jak i wielu innych miast w kraju znajdujących się w podobnej sytuacji - zauważa poseł Krzysztof Brejza.

Przeczytaj również: Z Bydgoszczy i Inowrocławia autobusem do Krakowa i Zakopanego przez cały rok. Za kilka tygodni
Parlamentarzysta wylicza, że przekształcenie Inowrocławia w miasto na prawach powiatu uporządkuje chaos w zarządzaniu drogami. Pozwoli mieć wpływ na środki z funduszu pracy. Scali rozbitą pomiędzy dwie administracje oświatę. - Nie będzie też dochodziło do tego, aby na terenie miasta działały dwa muzea soli, a tak przecież jest obecnie w Inowrocławiu - przypomina poseł.

Prezydent Ryszard Brejza dodaje do tej listy zwiększenie budżetu miasta, czy też ułatwienie procedur administracyjnych. - Ludzie wciąż się gubią i zastanawiają, czy swoją sprawę załatwią w urzędzie miasta, czy też w starostwie. Decyzja Senatu zbliża nas do wprowadzenia w życie prostej dewizy, która brzmi: jedno miasto - jeden gospodarz. Przy okazji daje szansę na przywrócenie Inowrocławiowi statusu miasta wyłączonego z powiatu co miało miejsce przed drugą wojną światową, jak i potem do 1975 roku - dodaje włodarz.

Przyjęcie przez Senat ustawy, nie oznacza jednak natychmiastowego przyznania naszemu miastu praw tzw. powiatu grodzkiego. Droga jeszcze długa. Senacki dokument musi jeszcze być przyjęty przez Sejm RP, a następnie podpisany przez Prezydenta RP. - Osobiście podejmę wszystkie możliwe działania, aby tak się stało - zapewnia poseł Krzysztof Brejza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska