Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?
Powiat inowrocławski wybudowała rondo turbinowe, miasto Inowrocław przygotowało projekt zagospodarowania tego terenu zielenią
W uzasadnieniu do projektu uchwały zwrócono uwagę, że powiat w 2020 roku, przy finansowym współudziale miasta i samorządu województwa przebudował niezwykle ważne inowrocławskie skrzyżowanie zamieniając je w rondo.
Ponadto miasto zleciło przygotowanie projektu zieleni w pasach drogowych ulic: Glempa i Górniczej oraz nowego ronda. Celem było ujednolicenie w tym miejscu roślinności, która łagodzić będzie skutki upałów i ograniczy tak zwaną niską emisję zanieczyszczeń.
Podczas sesji głos zabierał radny Jacek Tarczerwski z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że już wcześniej poruszał tę sprawę i zgłaszał propozycje dotyczące zieleni w tych miejscach.
- Byłem przekonany, że ta sprawa jest już poza nami. Wnioskowałem, żebyśmy to rondo obsadzili choinkami, jakie pozostają w mieszkaniach inowrocławian po Świętach Bożego Narodzenia, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazali na pomoc dzieciom w wyposażeniu ich w sprzęt do zdalnej nauki - mówił Jacek Tarczewski.
Przy okazji zwracał też uwagę, że w uzasadnieniu do uchwały brak jest jeszcze jednego podmiotu współfinansującego budowę ronda, którym jest reprezentujący państwo Urząd Wojewódzki.
- Co pan ma przeciwko przekazaniu dokumentacji projektowej temu, kto ma to wykonać, czyli zakupić zieleń i posadzić ją? - pytał prezydent Ryszard Brejza.
Radny Tarczewski odpowiadał, że nie ma nic przeciwko przekazywaniu projektu. - Podnoszę jedynie kwestię, dlaczego wciąż jesteśmy w tym samym miejscu, co kilka miesięcy temu - odpowiadał radny.
Projekt obsadzenia ronda turbinowego w Inowrocławiu nie powinien leżeć w szufladzie
Prezydent tłumaczył natomiast, że dokumentacja dotycząca zieleni na rondzie i w jego okolicy nie jest sprawą nową. Była przygotowana już znacznie wcześniej. Nie ma też mowy o dodatkowych pieniądzach.
- Przekazując projekt w formie pomocy rzeczowej trzeba było określić jego wartość w drodze wyceny. Stąd kwota 8500 złotych. Zresztą, dlaczego nie przekazać powiatowi tego, co mamy już od dawna. Przecież nie będziemy trzymać tego projektu w szufladzie - stwierdził prezydent Brejza.
W głosowaniu nad przyjęciem uchwały o przekazaniu powiatowi projektu uczestniczyło 18 radnych, w tym 17 głosowało za, a jedna osoba wstrzymała się.
- Najpiękniejsze budynki w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia
- Ludzi o tych nazwiskach jest najwięcej w powiecie inowrocławskim
- W tych zawodach w Janikowie zarobisz najwięcej. Nawet 5300 złotych na miesiąc
- Najlepszy ortopeda w Inowrocławiu według opinii pacjentów. Zobacz ranking
- W tych zawodach w Mogilnie i okolicy zarobisz najwięcej. Nawet 5300 zł na miesiąc
- Zrobiło się ciepło, więc w Kruszwicy pojawił się tłum turystów [zdjęcia]
