Jak podkreślają władze Inowrocławia, miasto może pochwalić się tytułem lidera elektromobilności w zakresie taboru komunikacji miejskiej.
- Już dziś spełniamy wymogi udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów, które będą obowiązywały w Polsce dopiero od 2025 roku. To efekt konsekwencji i wykorzystywania zewnętrznych środków na realizację nowoczesnych inwestycji - mówi prezydent Ryszard Brejza.
Obecnie inowrocławianie korzystają z ekologicznych autobusów hybrydowych i elektrycznych. Miasto zainwestowało nie tylko w pojazdy, ale także w nowoczesną infrastrukturę do ładowania ich akumulatorów. Są to cztery cztery pantografy służące do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych wykonujących kursy na trasach poszczególnych linii. Znajdują się one na końcowych przystankach w Mątwach, przy ul. Krzywoustego, Łokietka i na dworcu PKP. Jest to również kilkanaście stacji wolnego ładowania na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
- Na tym jednak nie poprzestajemy. Tworzymy plan dalszego rozwoju elektromobilności w Inowrocławiu - dodaje prezydent Brejza.
Wspomniany plan, to „Strategia rozwoju elektromobilności”. Powstanie m. in. w oparciu o ankietę, którą miasto przeprowadziło ostatnio wśród mieszkańców. Okazuje się, że większość z nich porusza się samochodem, pokonując codziennie od 3 do 5 kilometrów. Tylko niektórzy mieli okazję przemieszczać się pojazdami elektrycznymi. I nie chodzi tu o miejskie autobusy.
Jak wynika z ankiety, inowrocławianie chętnie jeździliby po mieście rowerami elektrycznymi, pochodzącymi z sieci wypożyczalni. Natomiast jeżeli chodzi o zakup alternatywnego środka lokomocji miejskiej, to najchętniej nabyliby hulajnogę lub inny podobny typ pojazdu elektrycznego. Zdaniem mieszkańców, aby zmniejszyć emisje spalin należ rozbudowywać w mieście sieć ścieżek rowerowych.
W oparciu o te i inne dane tworzona będzie wspomniana „Strategia”. Pozwoli ona w przyszłości m. in. ubiegać się o środki zewnętrzne na zaplanowane proekologiczne projekty. „Strategia” powstawać będzie przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przygotuje ją firma Atmoterm z Opola, która wyłoniona została w trybie postępowanie ogłoszonego na platformie zakupowej.
Informacje na temat elektromobilności i opracowywanego dokumentu można znaleźć na stronie internetowej www.inowroclaw.pl, w zakładce urząd.
