Powstała Toruńska Rada Kobiet

W sobotę, 25 marca, uroczyście obchodzono setną rocznicę ustanowienia parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu. W mszy świętej z okazji jubileuszu uczestniczyli m. in. prymas Polski Wojciech Polak, abp Tomasz Peta, księża pochodzący z parafii ZNMP, zaproszeni duchowni, siostry zakonne, a także starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska, zastępca prezydenta Inowrocławia Ewa Koman, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich i liczni wierni.
Historię parafii i kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie przedstawił ks. dr Łukasz Krucki z Gniezna. Przypomniał on m. in. postać ks. Antoniego Laubitza, późniejszego biskupa, który sprawił, że w 1901 roku, po trzech latach budowy stanął w Inowrocławiu trójnawowy kościół z pięcioma wieżami, wokół którego do dziś toczy się życie parafii Zwiastowania Najświeższej Maryi Pannie. Laubitz odbudował też romański kościół zwany ruiną. Postawił świątynię Najświętszego Serca Pana Jezusa, po tym jak w 1909 roku, z powodu działalności kopalni soli, runął fragment północnej ściany kościoła Zwiastowania NMP. Ks. Laubitz walczył z rządem pruskim o odszkodowanie za zniszczony kościół, który wielkim nakładem środków odbudowano i rekonsekrowano w 1929 roku.
O historii parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu mówił w homilii arcybiskup Tomasz Peta.
- W duchu wiary i wdzięczności ogarniamy wszystkich, którzy od początku istnienia byli związani z tą parafią - mówił metropolita Astany.
Arcybiskup wspominał bp. Antoniego Laubitza, a także proboszczów: ks. Stanisława Kubskiego, ks. Grzegorza Handke, ks. Romana Ziętarskiego, ks. Wojciecha Dzierzgowskiego, który był poprzednikiem obecnego proboszcza, ks. Leszka Kaczmarka.
- Myślimy z wdzięcznością o wielkiej rzeszy wikariuszy tej parafii, a także o kapłanach którzy duszpastersko byli z nią związani, jak na przykład długoletni prefekt młodzieży ksiądz Dezydery Wróblewski. Trzeba dziękować Panu Bogu za obecność sióstr dominikanek w tej parafii - dodał abp Peta.
Zwracał też uwagę, że niewiele jest w świecie parafii, z których ogłoszono jednocześnie 3 błogosławionych: proboszcza, wikariusz, prefekta młodzieży, którymi byli księża Stanisław Kubski, Franciszek Dachtera i Władysław Dembski. Wszyscy byli ofiarami hitlerowskiego terroru.
W parafii ochrzczony był zmarły 10 lat temu prymas Polski Józef Glemp, a w znajdującym się na jej terenie inowrocławskim szpitalu urodził się obecny prymas Polski Wojciech Polak.
Abp. Tomasz Peta dziękował za wszystkich księży, którzy wyszli z tej parafii i za parafian.
- Świątynia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie swą monumentalną konstrukcją widoczna jest z każdego kierunku odkąd byśmy nie podjeżdżali do stolicy Kujaw zachodnich. Jawi się nam jak okręt, symbol Kościoła, który pośród wichrów i burz płynie poprzez historię, płynie ku zbawieniu - podkreślił abp Tomasz Peta.
Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?
- Oto 40 interwencji inowrocławskiej straży miejskiej. Tak parkuje się w Inowrocławiu
- Kujawsko-Pomorskie. Ekstremalna Droga Krzyżowa 2023 [miejscowości, trasy]
- Inowrocław. Od przedszkola do seniora - topienie Marzanny w Solankach. Zobaczcie!
- Kruszwica. Na wycieczkę kradzionymi rowerami. Sprawcom grozi 10 lat więzienia
- Tak było na Wojskowych Targach Służby i Pracy w Mogilnie
- Przez Kruszwicę nie przejedziemy, bo rusza remont drogi krajowej 62