Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. "Podwieczorek w muzeum" pod znakiem wielu wrażeń. Było co podziwiać! [zdjęcia]

Anna Hankiewicz
Fot. Anna Hankiewicz
Warto było dziś skorzystać z zaproszenia powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które w ramach akcji Noc Muzeów zaprosiło mieszkańców i gości miasta, by przestawić bogatą paletę swoich propozycji.

Zobacz wideo: W restauracji zapłacimy teraz więcej.

Dziś, 15 maja 2021 r., Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w ramach akcji Noc Muzeów zaprosiło mieszkańców na atrakcyjną prezentację swojej oferty, zatytułowaną "Podwieczorek w muzeum".

Prawdziwą ucztę gościom muzeum zgotowali w sobotę znamienici artyści: Władysław Jarocki, Stanisław Podkowiński, Juliusz Kossak, Władysław Jarocki czy Artur Grottger. - Prawdziwy smaczek muzeum stanowi ekspresjonistyczny portret Jana Kasprowicza narysowany pastelami przez Witkacego w 1926 roku, krótko przed śmiercią poety z Kujaw - mówi Marcin Woźniak, dyrektor muzeum. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje również obraz Podkowińskiego zatytułowany „Cmentarz nocą”.

Noc Muzeów 2021 w Inowrocławiu. Wstrzymał słońce, poruszył… wyobraźnię

Goście muzeum zwiedzili wystawę poświęconą życiu Mikołaja Kopernika. Sebastian Jarecki, adiunkt muzeum, przybliżył zwiedzającym historie składające się na biografię wybitnego astronoma, ale i prawnika, duchownego i lekarza. Dzięki wystawie mogli przenieść się do średniowiecznego Torunia, podziwiać renesansowe stroje i sprzęty, z których na co dzień korzystali mieszkańcy miasta. - Prezentowane przez nas eksponaty pochodzą z Domu Kopernika w Toruniu. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych gości muzeum - podkreśla Sebastian Jarecki.

Noc Muzeów 2021 w Inowrocławiu. Powrót do XIX wieku

Kolejna wystawa poświęcona była kujawskim poetom: Janowi Kasprowiczowi i Stanisławowo Przybyszewskiemu. Dzieła z przełomu XIX i XX wieku idealnie oddają klimat czasów, w których żyli i tworzyli artyści. Stworzyły go wybitne obrazy autorstwa Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Witkacego, Józefa Mehoffera czy Władysława Jarockiego. Pod obrazem „Widok z okna na Barbakan w Krakowie”, autorstwa tego ostatniego malarza, nieprzypadkowo znalazł się taboret, na którym artysta tworzył swoje dzieła. Z kolei ekspozycję prezentującą portrety Kasprowicza uświetnia sztandar Hufca ZHP Poznań-Wilda im. Jana Kasprowicza oraz futro, w którym Władysław Jarocki sportretował poetę na jednym ze swoich rysunków, który ukazuje odpoczywającego Kasprowicza - podkreśla Marcin Woźniak.

Noc Muzeów 2021 w Inowrocławiu. W gabinecie Szenica

Miłośnicy sztuki mieli również okazję podziwiać eksponaty nawiązujące do życia i twórczości Stanisława Szenica. W sali stoi m.in. szafa biskupa Laubitza, a przed wejściem doń - kredens z zastawą, z której korzystał Szenic. Zwiedzający mogli zajrzeć do środka, by zobaczyć z bliska jego zawartość. Odwiedzając powiatowe Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, nie sposób przejść obojętnie obok gablot, w których znajdziemy pokaźną kolekcję szklanych przyciskaczy do papieru, które niegdyś były bardzo przydatnym gadżetem czy oryginalnego witraża, który podziwiamy, wchodząc na pierwsze piętro budynku.

Noc Muzeów 2021 w Inowrocławiu. Heliograwiura Degasa

Godną uwagi wystawą jest ekspozycja składająca się z prac francuskiego artysty, Edgara Degasa. _- Heliograwiura to stosowana przez niego, wyjątkowo pracochłonna, technika druku wklęsłego, polegająca na fotograficznym przenoszeniu obrazu na metalową płytę i wytrawieniu za pomocą emulsji światłoczułej w ten sposób, aby miejsca najjaśniejsze stworzyły najpłytsze zagłębienia. Warto zwrócić na kompozycje przypominające kadry fotografii i częste prezentowanie bohaterów tyłem, charakterystyczne dla Degasa - _mówi Marcin Woźniak. Co ciekawe, zwiedzający mają możliwość odtwarzania głosów lektorów opowiadających o poszczególnych dziełach na swoich smartfonach.

Noc Muzeów 2021 w Inowrocławiu. „Rozbitkowie” i „Pakerzy"

W drodze do ogrodu uczestnicy akcji „Podwieczorek w muzeum”, spotkali „Rozbitków” i „Pakerów” Czesława Podleśnego - artysty z Gdańska. To fascynujące i nieco apokaliptyczne rzeźby powstałe w duchu recyklingu. Żelazne sylwetki powstałe z przeróżnych części, tj. tarka do warzyw, maszyna do pisania, fragmenty instalacji elektrycznych, lampy, kołpaki, wiatraki czy sprężyny, wyglądają jak inwazja obcych. Ciekawe, dokąd zmierzają?

Zapraszamy do muzeum w Inowrocławiu

„Podwieczorek w muzeum” zaspokoił głód estetycznych wrażeń mieszkańców Inowrocławia i gości naszego miasta. Organizatorom gratulujemy pomysłu, a czytelników „Pomorskiej” gorąco zachęcamy do regularnego odwiedzania muzeum. Wkrótce kolejne wystawy będą cieszyć oczy zwiedzających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska