Inowrocław. Poświęcił życie Bogu i Kościołowi. Pół wieku w kapłaństwie kanonika Zenona Rutkowskiego

Jan Szczutkowski
Ks. kan. Zenon Rutkowski obchodzi jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. O jego zasługach pięknie mówił prymas Wojciech Polak
Ks. kan. Zenon Rutkowski obchodzi jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. O jego zasługach pięknie mówił prymas Wojciech Polak Fot. Jan Szczutkowski
Ksiądz kanonik Zenon Rutkowski, pierwszy proboszcz parafii pod wezwaniem Świętej Królowej Jadwigi w Inowrocławiu i budowniczy pierwszego kościoła na osiedlu Rąbin, obchodzi w tym roku złote gody kapłańskie.

Zobacz wideo: Tak przebiega remont kopuły bydgoskiej Bazyliki

Urodził się 23 grudnia 1946 r. w Gniewkowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

Zenon Rutkowski poszedł za głosem powołania

Po maturze, idąc za głosem powołania, wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Diakon Zenon Rutkowski sakrament kapłaństwa przyjął 29 listopada 1970 r. z rąk bp. Jana Czerniaka. Jubilat formację seminaryjną odbywał jednak z dwuletnią przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej w Brzegu Dolnym.

W tym miejscu należy wspomnieć, że w latach 1955-1980 kleryków wcielano do wojska, wbrew umowie państwa z Kościołem z 1950 r. To był jeden z punktów planu walki władzy ludowej z Kościołem. Liczono, że młodzi ludzie oderwani daleko od seminarium nie będą kontynuować studiów teologicznych. I tym samym zmniejszą się szeregi kandydatów do kapłaństwa. Klerykom oferowano m.in. atrakcyjne studia na uczelniach cywilnych.

Stworzył parafię i wybudował świątynię

Ks. Zenon żadnej propozycji nie przyjął. Po przejściu do „cywila” powrócił do Gniezna. To był świadomy wybór. Chciał bowiem zostać księdzem. Po dwóch latach przyjął święcenia kapłańskie. Posługę duszpasterską, jako wikariusz, rozpoczął w Dębowie, następnie pracował w Żninie, Wągrowcu i Pleszewie. Natomiast we wrześniu 1983 r. przybył do Inowrocławia w celu stworzenia parafii na osiedlu Rąbin. Zgodnie z dekretem, podpisanym przez kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski.

Niespełna 37-letni ks. Zenon Rutkowski, wówczas najmłodszy proboszcz w archidiecezji gnieźnieńskiej, wybudowania świątyni poświęcił wiele sił i starań. To było niełatwe zadanie, zważywszy na chroniczne braki materiałowe. Dlatego postęp prac nie był widoczny. Wszystko „rosło” powoli. Najpierw zbudowano kaplicę, którą poświęcono w 1984 r. W tym samym roku wmurowano kamień węgielny w mury domu parafialnego. Natomiast w 1992 r. przystąpiono do wzniesienia kościoła. Świątynię konsekrowano 21 czerwca 2003 r. Zbudowanie Domu Bożego przyniosło ks. Rutkowskiemu i tym wszystkim, którzy w tym dziele go przez wiele lat wspierali, dużą satysfakcję.

- Jeśli się lubi, to co się robi, to można wszystko pogodzić i zrobić z zaufanymi ludźmi coś pożytecznego dla wspólnego dobra - powiedział przed laty naszemu reporterowi ks. Zenon Rutkowski.

W roli kapelana

Po 20 latach posługi proboszczowskiej na osiedlu Rąbin, ks. Zenon Rutkowski opuścił parafię. Wniosek o zwolnienie z funkcji proboszcza złożył z powodu uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał po ciężkim wypadku drogowym. Mimo to nie przerwał działalności duszpasterskiej. Został kapelanem Szpitala Powiatowego w Inowrocławiu, kapelanem strażaków woj. kujawsko-pomorskiego i archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu.

Za wieloletnią działalność na rzecz Kościoła i lokalnej społeczności ks. kan. Zenon Rutkowski został uhonorowany statuetką „Ku Chwale”, przyznaną przez Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz uzyskał tytuł „Inowrocławianina Roku” w plebiscycie czytelników „Expressu Inowrocławskiego”.

Uroczystość złotego jubileuszu kapłaństwa ks. kan. Zenona Rutkowskiego była okazją do podziękowania za dar kapłaństwa i rozliczne boże łaski, dzięki którym Czcigodnemu Jubilatowi udało się tak wiele zdziałać. O jego zasługach mówił w kazaniu abp Wojciech Polak, prymas Polski podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii, odprawionej w intencji jubilata 28 listopada w kościele św. Jadwigi Królowej. Metropolita gnieźnieński poświęcił też witraż, przedstawiający dwóch prymasów Polski Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa, ofiarowany przez ks. Zenona Rutkowskiego.

- Niech ten witraż przypomina, że pracował tu taki ksiądz, który coś pożytecznego zrobił dla wspólnoty parafialnej
- powiedział jubilat.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie