Doborowe grono
Wśród kandydatów na patrona ZSP nr 4 znaleźli się m. in.: Stanisław Wachowiak, Oskar Lange i Mikołaj Kopernik. Nauczyciele i pracownicy administracyjni szkoły, przedstawiciele rodziców oraz uczniów podczas głosowania w marcu br. wskazali jednak na 59. Pułk Piechoty Wielkopolskiej.
Powodów takiej decyzji było kilka. Jednostkę utworzono z mieszkańców Inowrocławia, którzy walczyli w powstaniu wielkopolskim. W okresie międzywojennym nadano jej honorowe obywatelstwo miasta.
Wybierając tego patrona społeczność ZSP nr 4 chciała też wypełnić lukę. W Inowrocławiu przed wojną stacjonowały dwa pułki. Jeden z nich, 4. Pułk Artylerii Lekkiej, od kilku lat patronuje Gimnazjum nr 3. Natomiast 59. PPW nie pełnił dotychczas roli patrona żadnej miejscowej instytucji.
Historyczny dzień
Uroczyste nadanie szkole imienia, a co się z tym wiąże, przekazanie jej uczniom nowego sztandaru, odbyło się kilka dni temu, 9 bm. W kościele Świętej Królowej Jadwigi na Rąbinie sztandar poświęcił ks. kanonik Maciej Lisiecki.
Następnie w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej Piotr Czarnolewski, przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego, odczytał tekst uchwały o nadaniu szkołom wchodzącym w skład ZSP nr 4 imienia 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Odbyło się tam również uroczyste przekazanie sztandaru ufundowanego szkole przez Komitet Rodzicielski. Po jego jednej stronie widnieje na biało-czerwonym tle orzeł oraz napis - Bóg, Honor, Ojczyzna, a po drugiej odznaka 59. PPW.
W trakcie uroczystości uczniowie "Ekonomika" po raz pierwszy ślubowali na sztandar, zapewniając, że będą pielęgnować chlubne ideały patrona, godnie reprezentować szkołę, okazywać szacunek nauczycielom i rodzicom oraz wykonywać sumiennie swoje obowiązki.
Uroczystość zakończył program artystyczny prezentujący historię 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.