https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Inowrocław. Ta niecodzienna kolia należała do gockiej kobiety. Dziś jest jednym ze skarbów Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Gocka kobieta sprzed setek lat, nazwana Elegantką z Latkowa, nosiła tę szklano-bursztynową kolię
Gocka kobieta sprzed setek lat, nazwana Elegantką z Latkowa, nosiła tę szklano-bursztynową kolię Nadesłane
Nim w 2015 roku rozpoczęto budowę obwodnicy Inowrocławia teren, po którym miała przebiegać trasa bardzo dokładnie zbadali archeolodzy. Natrafili na cmentarzysko, a w nim na szczątki kobiety przyozdobione w szklano-bursztynową kolię.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Z okazji 90-lecia powstania Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu chwali się swymi skarbami, ciekawymi zbiorami prezentowanymi okolicznościowo lub pieczołowicie przechowywanymi w magazynach. Jednym z takich skarbów jest kolia składająca z 41 szklanych i bursztynowych paciorków, odkryta przez archeologów podczas badań poprzedzających budowę obwodnicy Inowrocławia.

Archeolodzy z Łodzi przebadali tam zupełnie nieznane cmentarzysko, datowane na późny okres wpływów rzymskich (III - IV wiek naszej ery). Natrafili na groby związane z ludnością tzw. kultury wielbarskiej, którą identyfikuje się z plemieniem Gotów. Ludność ta odbywała długą podróż ze Skandynawii nad Morze Czarne i wszystko wskazuje na to, że niewielka gocka grupa przez chwilę zamieszkiwała teren dzisiejszego powiatu inowrocławskiego.

W obrębie latkowskiego cmentarzyska archeolodzy odkryli 28 grobów. Ciekawym okazało się wyposażenie jednego z nich. Złożone tam przed wiekami ciało kobiety przystrojone zostało w kolię złożoną ze szklanych i bursztynowych paciorków. Archeolodzy nazwali kobietę Elegantką z Latkowa.

Jak podkreślają pracownicy inowrocławskiego muzeum, naszyjnik sprawia wrażenie kompletowanego przez jego właścicielkę. Tworzą go bardzo różne paciorki z pewnością otrzymywane od najbliższych. Jak miała na imię Elegantka? Nie wiadomo. W archeologicznej dokumentacji figuruje jako "obiekt 158".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska