Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Ta niecodzienna kolia należała do gockiej kobiety. Dziś jest jednym ze skarbów Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Gocka kobieta sprzed setek lat, nazwana Elegantką z Latkowa, nosiła tę szklano-bursztynową kolię
Gocka kobieta sprzed setek lat, nazwana Elegantką z Latkowa, nosiła tę szklano-bursztynową kolię Nadesłane
Nim w 2015 roku rozpoczęto budowę obwodnicy Inowrocławia teren, po którym miała przebiegać trasa bardzo dokładnie zbadali archeolodzy. Natrafili na cmentarzysko, a w nim na szczątki kobiety przyozdobione w szklano-bursztynową kolię.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Z okazji 90-lecia powstania Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu chwali się swymi skarbami, ciekawymi zbiorami prezentowanymi okolicznościowo lub pieczołowicie przechowywanymi w magazynach. Jednym z takich skarbów jest kolia składająca z 41 szklanych i bursztynowych paciorków, odkryta przez archeologów podczas badań poprzedzających budowę obwodnicy Inowrocławia.

Archeolodzy z Łodzi przebadali tam zupełnie nieznane cmentarzysko, datowane na późny okres wpływów rzymskich (III - IV wiek naszej ery). Natrafili na groby związane z ludnością tzw. kultury wielbarskiej, którą identyfikuje się z plemieniem Gotów. Ludność ta odbywała długą podróż ze Skandynawii nad Morze Czarne i wszystko wskazuje na to, że niewielka gocka grupa przez chwilę zamieszkiwała teren dzisiejszego powiatu inowrocławskiego.

W obrębie latkowskiego cmentarzyska archeolodzy odkryli 28 grobów. Ciekawym okazało się wyposażenie jednego z nich. Złożone tam przed wiekami ciało kobiety przystrojone zostało w kolię złożoną ze szklanych i bursztynowych paciorków. Archeolodzy nazwali kobietę Elegantką z Latkowa.

Jak podkreślają pracownicy inowrocławskiego muzeum, naszyjnik sprawia wrażenie kompletowanego przez jego właścicielkę. Tworzą go bardzo różne paciorki z pewnością otrzymywane od najbliższych. Jak miała na imię Elegantka? Nie wiadomo. W archeologicznej dokumentacji figuruje jako "obiekt 158".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska