Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Archeolodzy badali fundamenty, znaleźli krzyżacką kulę

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Kamienna krzyżacka kula znaleziona w fundamentach po starej inowrocławskiej kamienicy
Kamienna krzyżacka kula znaleziona w fundamentach po starej inowrocławskiej kamienicy Nadesłane
23 kwietnia 1332 roku Krzyżacy rozpoczęli trzydniowe oblężenie Inowrocławia. W walce z obrońcami miasta użyli budzącej wówczas ogromny respekt broni - machin miotających granitowe kule. Na jedną z nich natrafili ostatnio archeolodzy.

Jest kwiecień 2020 rok. Od oblężenia mija 688 lat. W Inowrocławiu u zbiegu ulic Farnej i Świętego Mikołaja prace prowadzą archeolodzy z miejscowego Muzeum im. Jana Kasprowicza. W związku z planowana inwestycją do przebadania mają fundamenty po zburzonej wcześniej kamienicy. W trakcie prac natrafiają na dużą granitową kulę o półmetrowej średnicy.

- Stojący tu niegdyś budynek pochodził z przełomu XVIII i XIX wieku. W tym czasie rozbierano inowrocławskie mury obronne, a pozyskiwane w ten sposób materiały budowlane wykorzystywano do wznoszenia nowych domów - informuje archeolog Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

W taki też sposób w fundamenty kamienicy wmurowana została granitowa kula. Marcin Woźniak przypuszcza, że ówcześni budowniczowie z pewnością byli zaskoczeni kształtem kamienia, który trafił na plac budowy, ale ostatecznie potraktowali go jako budulec.

Tymczasem kula ma swoją historię. - Inowrocław leżał przed wiekami na pograniczu polsko-krzyżackim, co sprzyjało konfliktom. A w historii miasta były takie dwa, w wyniku których zostało ono zdobyte przez Krzyżaków. Pierwszy w 1332 roku, a drugi w 1431 - zauważa Marcin Woźniak.

Znalezioną kulę inowrocławski archeolog wiąże z pierwszym ze wspomnianych konfliktów. W 1331 roku Władysław Łokietek ze swoimi wojskami pobił Krzyżaków pod Płowcami, a ci w ramach odwetu ruszyli rok później na dwa najważniejsze miasta Kujaw - Brześć Kujawski i Inowrocław. 9 kwietnia stanęli pod murami Brześcia, rozpoczynając oblężenie. Zakończyli je zwycięsko 19 kwietna, w samą Wielkanoc, co miało dla nich symboliczne znaczenie.

- Źródła podają, że Krzyżacy w walce z obrońcami miasta użyli machin oblężniczych. Miotały one płonące materiały lub granitowe kule. Była to broń, jak na owe czasy bardzo nowoczesna, a zarazem powodująca ogromne spustoszenie. Wystrzelona kula granitowa rozbijała w drobny mak drewniane budowle, a tocząc się po ziemi miażdżyła wszystko co stanęło jej na drodze - opowiada Marcin Woźniak.

Następnym celem Krzyżaków był Inowrocław. Do miasta dotarły już informacje o tym, co wydarzyło się w Brześciu. To znacznie osłabiło morale obrońców. Nadszarpnięte zostało ono jeszcze bardziej, gdy także tutaj rycerze krzyżowi wykorzystali do walki miotające machiny. Miasto broniło się zaledwie trzy dni. Poddało się i przez pięć lat było częścią państwa krzyżackiego.

- Kula, na która natrafiliśmy kilka dni temu jest jedną z trzech znalezionych na terenie miasta. Na pierwszą natrafiono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na terenie placu Klasztornego. Drugą taką, do naszego muzeum przykulali harcerze z ZHR - zauważa dyrektor muzeum.

Zdaniem archeologa, znacznie więcej kamiennych kul udało się odnaleźć na terenie Brześcia Kujawskiego. Znajdowały się w miejscu, gdzie niegdyś stał zamek, a także na terenie dawnego przedszkola oraz cmentarza.

Nie bez przyczyny wspomnieliśmy o dwóch konfliktach polsko-krzyżackich, w których podbity został Inowrocław. Nieżyjący już inowrocławski historyk i archeolog, dr Czesław Sikorski uważał, że znalezione na terenie miasta kule nie zostały wystrzelone z machin oblężniczych tylko z armat. Byli w nie uzbrojeni Krzyżacy oblegający miasto w 1431 roku. - I w tym przypadku Inowrocław został zdobyty bardzo szybko. Obrońcy nie widzieli szans na sukces w starciu z artylerią - przyznaje Marcin Woźniak.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Z kamienicą w Inowrocławiu, w której fundamentach archeolodzy odkryli krzyżacką kulę, sąsiadował dom. Urodził się w nim prof. Marian Biskup, wybitny znawca historii zakonu krzyżackiego. Ot, taki mały zbieg okoliczności...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska