Inowrocław. Tak na trasach rajdów i wyścigów walczą zawodnicy Automobilklubu Inowrocławskiego. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W trwającym sezonie rajdów i wyścigów bardzo dobrze radzą sobie zawodnicy Automobilklubu Inowrocławskiego Nadesłane
Udostępnij:
Sezon wyścigów i rajdów samochodowych, motocyklowych, rywalizacji na qudach trwa w najlepsze. Jak radzą sobie na trasach zawodnicy Automobilklubu Inowrocławskiego? Odpowiedź jest krótka - dobrze. Więcej na ten temat poniżej.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

Jacek Miler - motocyklowy zawodnik Automobilklubu Inowrocławskiego sezon zaczął od zgrupowania kondycyjno- szkoleniowego, które kończyło się zawodami kontrolnymi. Zgrupowanie odbyło się w dniach 11-13 marca w Pile.
Pierwsze zawody, w których Jacek brał udział to I i II Runda Pucharu Polski Cross Country w Głogowie (26-27 marca). Tam pierwszego dnia zajął 13 miejsce, a drugiego 7, co dało mu 11 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Kolejnymi zawodami była I Runda Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country odbywająca się w Pile (10 kwietnia). Tam zawodnik AI zajął 4 miejsce.
W kwietniu (23-24) startował w I i II rundzie Pucharu Polski Enduro, które odbywały się w niedalekim Chełmnie. Zajął tam odpowiednio 14 i 17 miejsce, co dało mu w klasyfikacji indywidualnej 16 miejsce.

Enduro jest dodatkową dyscypliną, w której Jacek Miler startuje i traktuje starty jako treningi przed cross country. W pierwszy majowy weekend w II rundzie Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country w Trzciance Jacek Miler przywiózł pierwszy w tym sezonie puchar za zajęcie trzeciego miejsca. 14-15 maja brał udział w III i IV Runda Pucharu Polski Enduro Kwidzyn, gdzie zajął odpowiednio: dzień pierwszy miejsce 9, dzień drugi miejsce 7. Podczas III Rundy Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country w Wałczu nie obyło się bez awarii i kontuzji. Już na pierwszym okrążeniu wysiadło sprzęgło i hamulec. Zawodnik złamał mały palec lewej ręk. Nie powstrzymało to jednak Jacka Milera od ukończenia wyścigu na 4 miejscu.

Kontuzja ręki sprawiła jednak, że Jacek Miler nie wystartował 22 maja w zawodach enduro w Dębskiej Woli.

O punkty walczy Mikołaj Gmerek startujący quadem. 16 kwietnia w I rundzie Mistrzostw Czech Quadcross w Mohelnice zawodnik AI zajął bardzo dobre 5 miejsce. Służba wojskowa nie pozwala jednak inowrocławianinowi na starty w pełnym wymiarze, ale gdy tylko nadarza się okazja bierze on udział w zawodach.

Jarek Jaro Szylkowski startuje jako pilot pojazdem typu UTV w załodze z kierowcą Michałem Szczurtkiem. Załoga w br. ściga się w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. W I rundzie Mistrzostw Polski Baja Drawsko 2022 załoga Polaris Racing zajęła 2 miejsce w klasie T4. Drugą rundę Mistrzostw Polski Baja Borne Sulinowo 2022, która była również rundą Mistrzostw Europy FIA CEZ, ekipa zakończyła na 3 miejscu w klasie T4 i piątym miejscu w generalce. Zaś podczas trzeciej rundy Mistrzostw Polski załoga zajęła 4 miejscu w klasie T4.

Kamena Rally Team Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz w br. walczy w Pucharze Świata i w Pucharze Europy - FIA European Cup. I tak, duet Białkowski i Baśkiewicz wygrali trwającą w dniach 29 kwietnia-1 maja 2022 hiszpańską Baja TT Dehesa Extremadura, będącą pierwszą rundą Pucharu Europy rajdów terenowych cross-country. Natomiast drugą rundę Pucharu Europy Rally Greece Offroad - załoga Kamena Rally Team ukończyła na bardzo dobrym 2 miejscu. Po dwóch bardzo dobrych występach załoga prowadzi w klasyfikacji rocznej Pucharu Europy w klasie T4.

W I rundzie Pucharu Świata, która odbywała się w Rosji (2 tygodnie przed wybuchem wojny) Białkowski i Baśkiewicz zajęli pierwsze miejsce w swojej klasie i 3 w generalce. Jednak po kilku godzinach zostali zdyskwalifikowani z powodu uchybień regulaminowych w ich pojeździe.

10 maja bardzo dobrze zaprezentował Maciej Smoleński startujący w rajdach samochodowych. W I rundzie Grudziądzkiego Mistrza Kierownicy zajął 2 miejsca w klasyfikacji generalnej jak i w klasie IV, czyli aut z silnikami powyżej 3000 ccm i napędem na 4 koła.

Jednak nie dla wszystkich zawodników AI obecny sezon jest udany. Z powodu wycofania się sponsorów (wojna w Ukrainie) ze startów musiał zrezygnować Jakub Wojciechowski, ubiegłoroczny zdobywca 2 miejsca w Pucharze Polski w Supermoto.