Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca klientów do kontaktu w formie wideorozmów. Wystarczy mieć smartfon, tablet lub komputer z kamerką i dostęp do internetu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W celu umówienie się z ekspertem ZUS w sieci trzeba wpierw wejść na stronę www.zus.pl, odszukać zakładkę e-wizyta i kliknąć link „Umów się na e-wizytę”.
- Co najważniejsze, zainteresowani mogą samemu wybrać dogodny termin zdalnego spotkania w dni robocze w godzinach od dziewiątej do czternastej. Przed umówioną e-wizytą, ZUS przypomina o niej wysyłając informację w formie SMS - wyjaśnia rzeczniczka.
Krystyna Michałek dodaje też, że e-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem, bo są bezpieczną i szybką formą kontaktu z ZUS.
- Podczas wideorozmowy jest możliwość załatwienia większości spraw związanych na przykład z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków, potwierdzeniem profilu PUE, czy świadczeniami rodzinnymi takimi, jak 500 plus. Z e-wizyty mogą korzystać osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych - zapewnia przedstawicielka ZUS.
E-wizyty mogą być prowadzone dodatkowo w języku migowym i, w związku z sytuacją na Wschodzie, także w języku ukraińskim. System zorganizowano tak, że mogą z niego korzystać również osoby z niepełnosprawnością słuchu, a także niewidzące i niedowidzące.
- Pomyśleliśmy też o osobach starszych i takich, które wymagają szczególnej opieki. Mogą one skorzystać z e-wizyty w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego. Wystarczy podać jego dane przy rezerwacji e-wizyty - tłumaczy Krystyna Michałek.
Niestety, zdarza się, że niektóre e-wizyty zostają anulowane z winy interesantów. Są też przypadki, że zainteresowani „porzucają” e-wizyty, czyli nie nawiązują kontaktu z ekspertami ZUS, ani nie odwołują e-wizyt.
- Jeśli coś nam wypadło i nie możemy skorzystać z wideorozmowy, pamiętajmy, aby ją anulować. Można to zrobić, klikając link, który otrzymaliśmy mailem. W ten sposób ktoś inny będzie mógł skorzystać z porady specjalisty - apeluje rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS.
Warto wspomnieć, że od 30 października 2020 r. w całym województwie kujawsko-pomorskim zrealizowano ponad 11 tys. e-wizyt. W ich trakcie klienci najczęściej rozmawiali na temat zasiłków i zwolnień lekarskich, emerytur i rent oraz firm i pracowników.
- Tak mieszkają gwiazdy disco-polo. Zobaczcie zdjęcia!
- Ryszard Brejza złożył oświadczenie majątkowe. Co posiada prezydent Inowrocławia?
- Zobacz, jak wyglądał Inowrocław w latach 60. XX wieku
- Takie grzyby w lasach pod Inowrocławiem znajdują nasi Czytelnicy. Zobaczcie zdjęcia
- Zespół Piękni i Młodzi na otwarciu zmodernizowanej fontanny w Mogilnie [zdjęcia]
- Tak było na koncertach Andrzeja Rybińskiego w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia