- Zakończony w kwietniu remont polegał na wymianie wszystkich łat drewnianych i rusztu drewnianego, a także wymianie 10 procent drewnianych podwalin i tarniny- Zakończony w kwietniu remont polegał na wymianie wszystkich łat drewnianych i rusztu drewnianego, a także wymianie 10 procent drewnianych podwalin i tarniny
- informują ratuszowi urzędnicy.
Inowrocławskie tężnie wymagają wymiany tarniny i naprawy elementów konstrukcji
W związku z tym, że mimo pandemii koronawirusa trwa obecnie sezon turystyczny, jak i ze względów proceduralnych, drugi etap modernizacji tężni, obejmujący aż 73 przęsła, rozpocznie się nie wcześniej, niż w połowie listopada bieżącego roku. Podobnie jak w wiosennym etapie, prace będą polegały na wymianie wyeksploatowanej tarniny, łat oraz rusztu drewnianego, a także na wymianie podłogi drewnianej tarasu widokowego.
Miasto ogłosiło już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tych robót. Zwycięska firma będzie mieć na zrealizowanie zadania około 120 dni od przekazania jej placu budowy.
Tak dużego remontu tężni w Inowrocławiu jeszcze nie było
Jak podkreślają urzędnicy, jest to pierwszy tak duży remont tężni od czasu ich otwarcia. Nie będzie on łatwy do zrealizowanie, choćby ze względu na brak tarniny w Polsce. Pamiętać trzeba, że inowrocławskie tężnie nie są jedynymi w kraju. Inne ośrodki uzdrowiskowe także czynią intensywne starania o pozyskanie tarniny dla utrzymania swych inhalatoriów.
- Mimo tych trudności, cieszę się, że nasze tężnie odzyskają swoją dawną świetność i będą służyć mieszkańcom i gościom przez kolejna lata- Mimo tych trudności, cieszę się, że nasze tężnie odzyskają swoją dawną świetność i będą służyć mieszkańcom i gościom przez kolejna lata
- podkreśla Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Warto podkreślić, że kontynuacja kompleksowego remontu inowrocławskich tężni sfinansowana zostanie z zewnętrznych środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu "Uzdrowisko Inowrocław rozwój potencjału endogenicznego regionu". Zdobycie tego finansowego zastrzyku jest efektem wieloletnich starań władz miasta i prowadzonych rozmów z marszałkiem województwa.
Tak powstawały tężnie w Inowrocławiu
Przypomnijmy, że budowa inowrocławskich tężni, zainicjowana przez społeczny komitet, ruszyła w pierwszej połowie lat 90. ub. wieku. Obiekt powstawał etapami i tak też oddawano go do użytku. Oficjalna uroczystość otwarcia inowrocławskich tężni miała miejsce w roku 2001, kiedy to otwarto ostatnie skrzydło. Inowrocławskie inhalatorium było wówczas trzecim takim w Polsce po tym w Ciechocinku i Konstancinie.
Tężnie w Solankach mają kształć połączonych wieloboków. Ich długość wynosi 320 metrów, a wysokość - 9 metrów. Powstający dzięki nim solankowy aerozol wspomaga m. in. leczenie górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry.
- Te znane osoby pochodzą z Inowrocławia i okolic. Zobaczcie zdjęcia
- Przyłapani przez kamerę Google Street View w Solankach [zdjęcia]
- Najbiedniejsze miasta w województwie kujawsko-pomorskim [TOP 20]
- Sprawdź, jakimi autami jeżdżą radni z Inowrocławia [zdjęcia]
- Tak parkują mieszkańcy Inowrocławia. Aż 119 zgłoszeń w lipcu!
- Fragment elewacji spadł tuż obok głowy 11-letniego chłopca!
