Zobacz wideo: Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?
Piotr Bartoszcze był w 1980 roku współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. Był też uczestnikiem i sygnatariuszem porozumień bydgoskich, w wyniku których w 1981 roku zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym. Po uwolnieniu kontynuował działalność konspiracyjną. Zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 roku prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Prowadzone tej sprawie śledztwo trwało kilka lat i było umarzane. Ostatecznie, w 2017 roku, Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.
W niedzielę, 7 lutego 2021, w 37. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze odbyły się uroczystości upamiętniające rolnika-patriotę z Kujaw. O godz. 11 w kościele Świętego Ducha w Inowrocławiu odprawiona została msza św. w intencji Piotra Bartoszcze. Następnie na dziedzińcu muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę „O wieś wolną, niezależną, samorządną”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Będzie ją można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.
W ramach uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobie Romana Bartoszcze na cmentarzu parafii Świętego Józefa w Inowrocławiu oraz w Radłówku przy obelisku w miejscu mordu rolnika-patrioty.
W uroczystościach uczestniczyli Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa oraz Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
