Kopalnia soli w podziemiach inowrocławskiego teatru
www.pomorska.pl/inowroclaw
Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
Właśnie mija 25. rocznica likwidacji, przez zalanie, kopalni soli znajdującej się pod Inowrocławiem. Co gorsza, z roku na rok ubywa budowli i symboli, które świadczyły o tym, że w mieście wydobywano i warzono sól. Z tym większym zadowoleniem donosimy więc, że od dziś (21 stycznia 2011) o solnych tradycjach miasta przypominać będzie ekspozycja otwarta w piwnicach Teatru Miejskiego.
Odtworzono tam kopalniane chodniki, m.in. montując fragment szyn z dwoma oryginalnymi górniczymi wagonikami. Jest też kapliczka z solnym krzyżem i żyrandolem oraz obrazem św. Barbary. Utworzono oddzielne sale - prezentującą historię solowarstwa oraz opowiadającą historię górniczej orkiestry. Zebrano pamiątki z popularnych "karczm piwnych" i wiele innych ciekawych eksponatów. W podziemiach znajduje się też sala projekcyjna, w której obejrzeć można film o inowrocławskiej kopalni soli.
Otwarcia ekspozycji dokonał prezydent Ryszard Brejza wspólnie z prof. Aleksandrą Cofta-Broniewską, archeologiem, a przede wszystkim Honorowym Obywatelem Inowrocławia. Wśród osób, które jako pierwsze miały okazję zwiedzić solną ekspozycję, była duża grupa górników z inowrocławskiej kopalni. Niektórzy nie kryli zadowolenia, a nawet wzruszenia. Byli pracownicy kopalni podkreślali, że jest to dla nich sentymentalna podróż.
Udostępnij