Firmę Qemitica reprezentowała grupa pełnomocników, natomiast po przeciwnej stronie stołu zasiadł Krzysztof Pietrzak ze Stowarzyszenia "NIE dla spalarni w Inowrocławiu”. Przewodniczącą rozprawy była Daria Knasiak, rzecznik inowrocławskiego urzędu, która czuwała nad porządkiem spotkania i przestrzeganiem czasu przeznaczonego na odpowiedzi. Z przebiegu rozprawy sporządzony zostanie zwięzły protokół, do którego załączone zostaną listy obecności. Będzie on dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Inowrocławia.
Daniel Chlebowski, autor raportu o oddziaływaniu spalarni na środowisko, w ciągu 15 minut przybliżył zgromadzonym najważniejsze założenia inwestycji. Poruszył także kwestię transportu samochodowego i przeanalizował cały proces - od odpadu do produkcji energii.
- Planowana do realizacji instalacja zastąpi jeden z obecnie eksploatowanych na terenie zakładu kotłów węglowych, które są wykorzystywane do produkcji pary na potrzeby produkcji sody w Inowrocławiu - mówił Daniel Chlebowski.
Instalacja do termicznego przekształcania odpadów ma pozwolić na utrzymanie konkurencyjności zakładu.
Pytania mieszkańców
Tematy, które budziły wątpliwości inowrocławian, dotyczyły szczelności naczep ciężarowych przewożących śmieci, źródła finansowania podatku ETS, częstotliwości wymiany filtrów czy liczby pojazdów, które będą transportowały odpady do zakładu. Pytania kierowane do ekspertów dotyczyły również zgodności realizacji inwestycjiz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
- Produkcja energii jest jednoznacznie traktowana jako działalność przemysłowa. To potwierdzają polskie sądy. Taka działalność jest absolutnie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - podkreśliła mec. Agnieszka Skorupińska.
Inowrocławianie poruszali temat wpływu związków emitowanych przez spalarnię na ich zdrowie, m.in. amoniaku, rtęci czy chlorowodoru. Wszystkie toksyczne substancje zostały ujęte w tabeli raportu.
- Są to szkodliwe substancje, ale wszystko zależy od dawki. Czy sól kuchenna jest szkodliwa? Tak, jeśli zjemy 1,5 kg - odpowiedział na jedno z pytań prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.
Qemetica uspokoiła mieszkańców, że kontrola zewnętrzna spalarni prowadzona jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w trybie online przez cały czas. Możliwe są również wyrywkowe kontrole sprawności filtrów.
Krzysztof Pietrzak przekazał pracownikom urzędu dokument z licznymi załącznikami. Podczas spotkania był kilkukrotnie upominany przez inicjatorów inwestycji po tym, jak łamał zasady przeprowadzenia rozprawy, m.in. zabierając mikrofon lub posługując się argumentami ad personam.
Decyzja zapadnie do końca lutego
W grudniu Arkadiusz Fajok poinformował firmę Qemetica o konieczności przeprowadzenia rozprawy administracyjnej i wnikliwej analizy dokumentów, a także zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym przed decyzją kończącą postępowanie. Włodarz ma podjąć ją do 28 lutego 2025 r.
Przypominamy, że w marcu 2023 roku został złożony Raport Środowiskowy do Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu. Został on pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie wymagane prawem organy opiniujące, tj. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski, Sanepid oraz Wody Polskie. Ostatecznie to Prezydent Miasta Inowrocławia wydaje akt w postaci decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
