Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa
Od 29 stycznia do 15 marca br. tak zwani społecznie wrażliwi odbiorcy gazu mogą występować do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o objęcie ochroną taryfową z powodu dużego wzrostu cen gazu zgodnie z zapisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.
Jak przypomina Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG Obrót Detaliczny, z niższych cen gazu ziemnego mogą korzystać między innymi tacy odbiorcy wrażliwi jak: jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione, szkoły, przedszkola, żłobki, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, ochotnicze straże pożarne, placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku oraz inne podmioty wymienione we wspomnianej ustawie.
- Aby skorzystać z niższych cen gazu uprawnione podmioty zobowiązane są do złożenia oświadczenia. W przypadku obowiązujących umów z PGNiG Obrót Detaliczny termin wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy i upływa 15 marca 2022 roku. Złożenie wniosku w wyznaczonym terminie pozwoli na uzyskanie ochrony taryfowej w rozliczeniach od 1 stycznia 2022 roku. Złożenie oświadczenia po tym terminie powoduje, że skutek ochrony taryfowej nastąpi dopiero od dnia następującego po złożeniu oświadczenia - dodaje Rafał Pazura.
Jak wspomnieliśmy, część uprawnionych instytucji podległych administracji miejskiej w Inowrocławiu złożyła już stosowne oświadczenia.
- Pozostała część jest na etapie przygotowywania i składania wniosków o objęcie ochroną taryfową oraz niższe ceny gazu. Dodam, że w 2022 roku miejskie przedszkola oraz szkoły podstawowe średnio zapłacą więcej za gaz o prawie 190 procent, co daje uśrednioną kwotę na jednostkę 7 262 złote i 95 groszy - zauważa Adriana Szymanowska.
Do jednostek miasta, które znacznie podnoszą średnią opłat za gaz należy z pewnością Żłobek "Maja". W jego siedzibie głównej przy ul. Krzymińskiego 18 opłata za gaz wzrosła porównując styczeń 2021 do stycznia 2022 o 250 procent, a filii przy ul. Łokietka o 240 procent. Z kolei w Żłobku "Bajka" przy ul. Solankowej wzrost opłaty za gaz porównując styczeń 2021 do stycznia 2022 wyniósł aż 330 procent.
- Z instytucji kultury, tylko jeden budynek Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu, ten przy ulicy Poprzecznej 29, jest ogrzewany gazem. Wysokość opłat w styczniu 2022 roku w porównaniu do stycznia 2021 roku wzrosła tam o blisko 380 procent - podkreśla Adriana Szymanowska i dodaje, że wymienione jednostki skorzystały z możliwości złożenia wniosku o objęcie ochroną taryfową.
- Przystanęli na chwilę w Mogilnie, żeby odpocząć. Nie wiedzieli, że robią im zdjęcia
- Tak jest w soboty na inowrocławskim Targowisku Miejskim
- Tak było na Biegu Tropem Wilczym w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia
- Inowrocław. Koncert z cyklu "Protest wyśpiewany"
- Tak wyglądała rekonstrukcja historyczna przed Biegiem Tropem Wilczym w Inowrocławiu
- Oto piękne kobiety w Club Holidays Orchowo na imprezach w grudniu 2021 roku