Tom zawiera 13 publikacji, w tym sześć artykułów naukowych, oraz stałe działy, takie, jak: dyskusje i polemiki, recenzje, życie naukowe i kulturalne Kujaw oraz obszerną bibliografię historii Kujaw za rok 2012 wraz z uzupełnieniami za lata poprzednie.
Cykl artykułów otwiera rozprawa Marcina Frąsia (UMK) pt. „Właściciele Barcina a społeczność dóbr barcińskich”, przedstawiająca na przykładach z codziennego życia tego małego miasteczka, należącego do rodziny Krotoskich, wzajemne prawa i obowiązki poddanych i właścicieli w XVI i XVIII wieku. Przemysław Nowicki z Włocławka podjął mało zbadany temat osadnictwa i roli Żydów w tym powiecie do połowy XIX wieku.
Marcin Woźniak z inowrocławskiego Muzeum im. Jana Kasprowicza przypomina narodziny i dzieje istniejącego w latach 1933-39 Muzeum Lotniczo-Gazowego w Inowrocławiu, które zapoczątkowało działalność muzealniczą w tym mieście. Jacek Sech (PTH Strzelno) pisze o pamięci historycznej wywodzącego się z tego miasta laureata Nagrody Nobla, Alberta Abrahama Michelsona. Jerzy Dygdała (PAN Toruń) i Jacek Wijaczka (UMK) kreślą sylwetkę naukową prof. Zenona Guldona, jako historyka Kujaw i nie tylko tego regionu.
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!
