Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych obradują w Inowrocławiu. Trwa konferencja w I LO

Anna Grochowina
W galerii prezentujemy zdjęcia z pierwszego dnia trzydniowej konferencji z udziałem przedstawicieli Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, która odbywa się w Inowrocławiu
W galerii prezentujemy zdjęcia z pierwszego dnia trzydniowej konferencji z udziałem przedstawicieli Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, która odbywa się w Inowrocławiu I LO im. Jana Kasprowicza/Facebook
W inowrocławskim I LO im. Jana Kasprowicza trwa ogólnopolska konferencja z udziałem przedstawicieli szkół skupiowanych w dwóch prestiżowych stowarzyszeniach - Towarzystwie Szkół Twórczych i Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych. Celem zjazdu jest m.in. wypracowanie nowych metod nauczania i wychowania.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu trwa trzydniowa ogólnopolska konferencja Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. Konferencja szczególna, bo jubileuszowa w 40. rocznicę powstania TST oraz w 30. rocznicę powstania SSA.

Z tej okazji liceum gości dyrektorów wszystkich szkół stowarzyszonych. W programie trzydniowej konferencji (7-9 grudnia 2023 r.): prelekcje gości, prezentacja dotycząca historii szkoły i jej wybitnych absolwentów, pokaz możliwości przyszkolnego obserwatorium astronomicznego czy wizyta w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Pedagodzy podczas pobytu w naszym mieście odwiedzą Solanki i poznają historię Bazyliki Mniejszej pw. NMP. Podczas pierwszego dnia konferencji, po uroczystości otwarcia, jej uczestnicy obejrzeli prezentację dotycząca historii I LO i jej wybitnych absolwentów, poznali możliwości przyszkolnego obserwatorium astronomicznego Astrobaza i obejrzeli zajęcia w kasprowiczowskiej szkole koszykówki.

Rys historyczny

Towarzystwo Szkół Twórczych powstało w 1983 jako oddolny ruch oświatowy o charakterze reformatorskim. "Ośrodkiem krystalizacji" TST było autorskie LX Liceum Ogólnokształcące dr Danuty Nakonecznej w Warszawie. Za zgodą Ministerstwa Oświaty i Wychowania w 1982 roku LX Liceum jako pierwsze w kraju wprowadziło wiele zmian i nowości w proces kształcenia i wychowania. Za jego przykładem inne licea w kraju również zaczęły wprowadzać szereg zmian. Nawiązała się współpraca między szkołami, które następnie zawiązały elitarne stowarzyszenie. Założycielką, opiekunem naukowym i inspiratorem działań była dr Danuta Nakoneczna.

Innowacje pedagogiczne

- Obecnie do TST należy 28 liceów z całej Polski w tym nasze oraz szereg szkół podstawowych współpracujących z tymi liceami. Głównym celem towarzystwa jest współdziałanie zrzeszonych szkół w zakresie udoskonalania metod nauczania i wychowania młodzieży poprzez projektowanie, wdrażanie i upowszechnianie innowacji pedagogicznych - mówią organizatorzy konferencji. Szkoły zrzeszone w TST zajmują czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach edukacyjnych. Z przyznawanych co roku medali i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach, uczniowie stowarzyszonych szkół otrzymują około 60% nagród.

Stawiają na jakość kształcenia

Bliźniaczym, nieco młodszym projektem jest powstałe w 1993 r. Stowarzyszenie Szkół Aktywnych. Inicjatorką powstania tego stowarzyszenia była również dr Danuta Nakoneczna. Obecnie należy do niego 30 szkół licealnych z całej Polski, często zrzeszonych zarazem w TST. Cele działania stowarzyszenia skupiają się również na upowszechnianiu w polskich szkołach idei nowatorstwa pedagogicznego oraz wspieraniu nauczycieli we wszelkich działaniach na rzecz podnoszenia jakości kształcenia. - Promowane jest tworzenie szkół i klas autorskich, wykrywanie i wspomaganie w rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych, jak i uczniów mających okresowe trudności w uczeniu się oraz prowadzenie długofalowych badań nad karierami szkolnymi, akademickimi i zawodowymi uczniów wybitnie uzdolnionych - dodają organizatorzy konferencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska