W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu trwa trzydniowa ogólnopolska konferencja Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. Konferencja szczególna, bo jubileuszowa w 40. rocznicę powstania TST oraz w 30. rocznicę powstania SSA.
Z tej okazji liceum gości dyrektorów wszystkich szkół stowarzyszonych. W programie trzydniowej konferencji (7-9 grudnia 2023 r.): prelekcje gości, prezentacja dotycząca historii szkoły i jej wybitnych absolwentów, pokaz możliwości przyszkolnego obserwatorium astronomicznego czy wizyta w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Pedagodzy podczas pobytu w naszym mieście odwiedzą Solanki i poznają historię Bazyliki Mniejszej pw. NMP. Podczas pierwszego dnia konferencji, po uroczystości otwarcia, jej uczestnicy obejrzeli prezentację dotycząca historii I LO i jej wybitnych absolwentów, poznali możliwości przyszkolnego obserwatorium astronomicznego Astrobaza i obejrzeli zajęcia w kasprowiczowskiej szkole koszykówki.
Rys historyczny
Towarzystwo Szkół Twórczych powstało w 1983 jako oddolny ruch oświatowy o charakterze reformatorskim. "Ośrodkiem krystalizacji" TST było autorskie LX Liceum Ogólnokształcące dr Danuty Nakonecznej w Warszawie. Za zgodą Ministerstwa Oświaty i Wychowania w 1982 roku LX Liceum jako pierwsze w kraju wprowadziło wiele zmian i nowości w proces kształcenia i wychowania. Za jego przykładem inne licea w kraju również zaczęły wprowadzać szereg zmian. Nawiązała się współpraca między szkołami, które następnie zawiązały elitarne stowarzyszenie. Założycielką, opiekunem naukowym i inspiratorem działań była dr Danuta Nakoneczna.
Innowacje pedagogiczne
- Obecnie do TST należy 28 liceów z całej Polski w tym nasze oraz szereg szkół podstawowych współpracujących z tymi liceami. Głównym celem towarzystwa jest współdziałanie zrzeszonych szkół w zakresie udoskonalania metod nauczania i wychowania młodzieży poprzez projektowanie, wdrażanie i upowszechnianie innowacji pedagogicznych - mówią organizatorzy konferencji. Szkoły zrzeszone w TST zajmują czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach edukacyjnych. Z przyznawanych co roku medali i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach, uczniowie stowarzyszonych szkół otrzymują około 60% nagród.
Stawiają na jakość kształcenia
Bliźniaczym, nieco młodszym projektem jest powstałe w 1993 r. Stowarzyszenie Szkół Aktywnych. Inicjatorką powstania tego stowarzyszenia była również dr Danuta Nakoneczna. Obecnie należy do niego 30 szkół licealnych z całej Polski, często zrzeszonych zarazem w TST. Cele działania stowarzyszenia skupiają się również na upowszechnianiu w polskich szkołach idei nowatorstwa pedagogicznego oraz wspieraniu nauczycieli we wszelkich działaniach na rzecz podnoszenia jakości kształcenia. - Promowane jest tworzenie szkół i klas autorskich, wykrywanie i wspomaganie w rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych, jak i uczniów mających okresowe trudności w uczeniu się oraz prowadzenie długofalowych badań nad karierami szkolnymi, akademickimi i zawodowymi uczniów wybitnie uzdolnionych - dodają organizatorzy konferencji.
