Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Wystawa "Kujawianie w walkach o niepodległość" w Saloniku Literacko-Artystycznym. Trzeba ją obejrzeć

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W Saloniku Literacko-Artystycznym w Inowrocławiu w ramach wystawy "Kujawianie w walkach o niepodległość" eksponowane są m. in. ciekawe zdjęcia i modele
W Saloniku Literacko-Artystycznym w Inowrocławiu w ramach wystawy "Kujawianie w walkach o niepodległość" eksponowane są m. in. ciekawe zdjęcia i modele Dominik Fijałkowski
Choć Inowrocław i dawny powiat nie były miejsce wielkich bitew pierwszej i drugiej wojny światowej, za to ich mieszkańcy walczyli niemal na wszystkich ówczesnych frontach. Pokazuje to wystawa "Kujawianie w walkach o niepodległość".

Wideo. Czy Polacy chcą się szczepić, bo zaczęli się bać?

Otwarta została kilka dni temu w Saloniku Literacko-Artystycznym przy ul. Kilińskiego. Zgromadzone tam zdjęcia i inne ciekawe eksponaty oglądać można do 19 października.

Na wystawie "Kujawianie w walkach o niepodległość" w Inowrocławiu zobaczycie nie tylko zdjęcia

-

Przygotowując tę wystawę przyświecał nam jeden cel, pokazać ludzi stąd, którzy w tamtych czasach dokonywali niesamowitych czynów. W czasie drugiej wojny światowej nasi mieszkańcy służyli w RAF-ie. Było tam aż siedemdziesięciu żołnierzy - pilotów i przedstawicieli służby naziemnej - związanych z Inowrocławiem. Warto pamiętać, że inowrocławianie byli w załodze sławnego okrętu podwodnego "Orzeł", walczyli pod Monte Casino, nie brakowało ich w szeregach powstańców warszawskich

- opowiada Tomasz Siborsa, kustosz wystawy.

Zdjęcia wielu z tych osób można obejrzeć na wystawie w Saloniku Literacko-Artystycznym. Są tam też zrekonstruowane i pokolorowane oryginalne fotografie z Powstania Warszawskiego. Jakość zdjęć perfekcyjna. Nie brakuje elementów umundurowania, uzbrojenia oraz licznych modeli pojazdów i samolotów, które towarzyszyły mieszkańcom Kujaw inowrocławskich na bitewnych polach.

Olaf Popkiewcz na otwarciu wystawy "Kujawianie w walkach o niepodległość"

- Wystawa "Kujawianie w walkach o niepodległość" została zorganizowana wspólnymi siłami przez organizacje pozarządowe, kolekcjonerów i rekonstruktorów przy wydatnej pomocy Biblioteki Miejskiej i lokalnych przedsiębiorców. Cały czas zapraszamy wszystkich mieszkańców do dzielenia się swoimi materiałami archiwalnymi i informacjami, które mogą pogłębiać naszą wspólną wiedzę i wzmocnić regionalną tożsamość - dodaje Tomasz Sibora.

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z rekonstruktorami, prezentującymi historyczne wyposażenie wojskowe. Gościem specjalnym był Olaf Popkiewicz, znany archeolog i redaktor programu telewizyjnego "Poszukiwacze historii".

Przebojem była możliwość obejrzenia czołgu Renault FT 17. Maszyny takie brały udział w bitwach I wojny światowej, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Nasze wojsko wykorzystywało je także we wrześniu 1939 roku. Czołg dotarł do Inowrocławia dzięki Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.

Z okazji otwarcia wystawy inowrocławian zaproszono do udziału w fabularnej grze terenowej. Każdy z uczestniczących w niej zespołów miał do dyspozycji plan miasta z 1939 roku i dwie godziny na odnalezienie punktów związanych z walkami o inowrocławską niepodległość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska