Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inowrocławianki naukowa przygoda wśród gwiazd

Anna Komendzińska
Agata Karska
Agata Karska Portal Innowacji
Inowrocławianka, astrochemiczka Agata Karska otrzymała prestiżowe stypendium "For Women in Science". To ogromne osiągnięcie! Młoda badaczka właśnie pracuje nad swoim doktoratem.

Sukces to tym większy, że stypendia przyznawane przez Niemiecki Narodowy Komitet UNESCO, L'Oreal, a także Fundację Christiane Nsslein-Volhard co roku nagradzają tylko trzech doktorantów.

Agata Karsa ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, w klasie mgr Ewy Piaseckiej. Już w szkole średniej - popularnej "Konopie"- obserwowała niebo, interesowała się astrofotografią, jeździła na specjalistyczne obozy, brała udział w konkursach. Była też członkiem Rady i Prezydium Klubu Astronomicznego "Almukantarat". W 2004 r. jako pierwsza polska laureatka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie "First Step to Nobel Prize in Physics" za odkrycie zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd.

- Myślę, że było to wyróżniające, ale z tej perspektywy nie uznaję tego za wielki sukces. Mam nadzieję, że taki jeszcze przede mną - mówiła Agata w 2009 roku w wywiadzie dla "Gazety Pomorskiej", gdy kończyła UMK jako najlepsza absolwentka. Dziś nasza krajanka może z pewnością uznać, że jej wróżby się ziściły. Teraz ma do dyspozycji 20 tysięcy euro!

Agata pisze doktorat w Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching w Niemczech pod kierunkiem prof. Ewine F. van Dishoeck na temat "Woda w obszarach formowania się gwiazd". Będzie go bronić na początku 2014 r. w Holandii. Bada najmłodsze protogwiazdy w Drodze Mlecznej, które w przyszłości staną się takimi gwiazdami jak Słońce.

Po obronie doktoratu Agata planuje zostać za granicą na stażu podoktorskim. Marzy jej się jednak powrót do Polski i założenie własnej grupy badawczej zajmującej się powstawaniem gwiazd i planet. W jej pracy bardzo ważna jest możliwość korzystania z najlepszych teleskopów na świecie.

Na razie dumna laureatka swą czasoprzestrzeń ogniskuje wokół dwuletniego synka Maćka...

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska