Sukces to tym większy, że stypendia przyznawane przez Niemiecki Narodowy Komitet UNESCO, L'Oreal, a także Fundację Christiane Nsslein-Volhard co roku nagradzają tylko trzech doktorantów.
Agata Karsa ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, w klasie mgr Ewy Piaseckiej. Już w szkole średniej - popularnej "Konopie"- obserwowała niebo, interesowała się astrofotografią, jeździła na specjalistyczne obozy, brała udział w konkursach. Była też członkiem Rady i Prezydium Klubu Astronomicznego "Almukantarat". W 2004 r. jako pierwsza polska laureatka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie "First Step to Nobel Prize in Physics" za odkrycie zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd.
- Myślę, że było to wyróżniające, ale z tej perspektywy nie uznaję tego za wielki sukces. Mam nadzieję, że taki jeszcze przede mną - mówiła Agata w 2009 roku w wywiadzie dla "Gazety Pomorskiej", gdy kończyła UMK jako najlepsza absolwentka. Dziś nasza krajanka może z pewnością uznać, że jej wróżby się ziściły. Teraz ma do dyspozycji 20 tysięcy euro!
Agata pisze doktorat w Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching w Niemczech pod kierunkiem prof. Ewine F. van Dishoeck na temat "Woda w obszarach formowania się gwiazd". Będzie go bronić na początku 2014 r. w Holandii. Bada najmłodsze protogwiazdy w Drodze Mlecznej, które w przyszłości staną się takimi gwiazdami jak Słońce.
Po obronie doktoratu Agata planuje zostać za granicą na stażu podoktorskim. Marzy jej się jednak powrót do Polski i założenie własnej grupy badawczej zajmującej się powstawaniem gwiazd i planet. W jej pracy bardzo ważna jest możliwość korzystania z najlepszych teleskopów na świecie.
Na razie dumna laureatka swą czasoprzestrzeń ogniskuje wokół dwuletniego synka Maćka...
Czytaj e-wydanie »