Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławianka najlepszą absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

(KM)
Agata ukończyła "Konopę" w 2004 r. w klasie matematyczno informatycznej, jej a wychowawczynią była mgr Ewa Piasecka. Na zakończenie nauki liceum otrzymała tytuł "Primus inter pares"
Agata ukończyła "Konopę" w 2004 r. w klasie matematyczno informatycznej, jej a wychowawczynią była mgr Ewa Piasecka. Na zakończenie nauki liceum otrzymała tytuł "Primus inter pares"
Pochodząca z Inowrocławia Agata Karska, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, aktualnie robi doktorat w Niemczech i Holandii. Potem chce wrócić do Polski.

Już w szkole zarywała noce

Mówi, że od samego początku zdawała sobie sprawę z tego, że astronomia nie jest romantycznym patrzeniem w niebo.

Zainteresowała się nią już w podstawówce, na lekcjach geografii. - Jako zadanie domowe mieliśmy przygotować referat z astronomii. To skłoniło mnie do przeczytania książek z tej dziedziny. Bardzo się wciągnęłam w ten temat - opowiada.

- Wyjechałam na obóz astronomiczny i dopiero wtedy na poważnie zaczęłam uczyć się astronomii - mówi. Interesowała się astrofotografią, zarywała noce i robiła zdjęcia nieba. Jej pierwsze badania dotyczyły gwiazd zmiennych.
Do Obserwatorium w Piwnicach zaczęła przyjeżdżać jeszcze w inowrocławskiej "Konopie". Bo właśnie dzięki konkursom astronomicznym poznała astronomów z UMK.

Zdradza: - Zrozumiałam, że to jest to, czym chciałabym się zajmować w życiu. Dlatego też później wybrałam ten kierunek na uniwersytecie. Była członkiem rady i prezydium Klubu Astronomicznego "Almukantarat". Jest zwyciężczynią międzynarodowego konkursu "First Step to Nobel Prize in Physics" (2004 r.).

Nagrodę dostała za odkrycie zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd. Była pierwszą polską laureatką tego prestiżowego konkursu w dziedzinie astronomii.

Dziś mówi skromnie: - Badania opisane w pracy prowadziłam w III klasie mojej ukochanej "Konopy". Myślę, że było to wyróżniające się jak na ucznia, ale z tej perspektywy nie uznaję tego za wielki sukces. Mam nadzieję, że taki jeszcze przede mną. Znalazła się też w polskim finale międzynarodowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Została również laureatką nagrody Europejskiej Agencji Kosmicznej w międzynarodowym finale tego konkursu (w 2005 roku).

Agata ma na swoim koncie staże naukowo-badawcze w pięciu ośrodkach zagranicznych (czterech w Stanach Zjednoczonych i jednym we Francji). Jest współautorką 20 naukowych publikacji o zasięgu międzynarodowym.

Potem tutaj wrócę

O przyznaniu Agacie tytułu najlepszej absolwentki zdecydował senat uczelni. Studia skończyła ze średnią 4,60; z pracy dyplomowej i z egzaminu dyplomowego otrzymała oceny bardzo dobre. Doktorat robi w Niemczech i w Holandii. Zaczęła ponad dwa miesiące temu.

- Mam bardzo ciekawy temat pracy doktorskiej "Woda w obszarach formowania się gwiazd". Będę pracować na najlepszym teleskopie kosmicznym obserwującym podczerwień - wyjaśnia.
Później chciałaby wrócić do Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska