Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławski radny interpeluje w sprawie "frankowiczów"

(FI)
Radny Jacek Olech wystąpił interpelacją w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich
Radny Jacek Olech wystąpił interpelacją w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich Dominik Fijałkowski
- Postanowiłem wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów, bo duża grupa inowrocławian i mieszkańców powiatu ma problemy ze spłatą kredytów we frankach szwajcarskich - informuje Jacek Olech, radny powiatowy.

Samorządowiec złożył w tej sprawie interpelację podczas sesji Rady Powiatu, podkreślając, że sen z oczu kredytobiorców spędza obecnie nie tylko wysoki kurs franka szwajcarskiego, ale także nowe propozycje banków, co do spłaty kredytów. Przede wszystkim zabezpieczyć mają one banki przed skutkami ujemnych stóp procentowych. - Mogą one bowiem doprowadzić do wygenerowania wartości pieniężnej przynależnej kredytobiorcy, a nie bankowi, który udzielił kredytu. Nie wiem ile osób w naszym powiecie zaciągnęło kredyty we frankach, bo jest to tajemnicą. Pewne jest natomiast to, że udzielały ich praktycznie wszystkie banki na naszym terenie i sprawą trzeba się zająć - skomentował radny.

Więcej wiadomości z Inowrocławia na www.pomorska.pl/inowroclaw

Olech przygotował kilka pytań do KNF i UOKiK. Interesuje go ,czy banki w związku z wygenerowaniem środków na korzyść klientów będą im naliczać i wypłacać odsetki, czy może będą księgować odsetki na jakimś koncie i rozliczać je ze spłacanym kapitałem. Olech chciał też otrzymać odpowiedź, co się będzie dalej działo z odsetkami księgowanymi na ewentualnym koncie, czy będą od nich naliczane odsetki za kolejne okresy, czy też trzeba będzie ponosić jakieś koszty, przy ujemnej stopie referencyjnej.

- Komisja Nadzoru Finansowego odpowiedziała dość powierzchownie. Zaznaczyła, że ujemne stawki są nowym zjawiskiem na rynku finansowym. Niektóre banki je dopuszczają, a inne nie. Co gorsza, zaznaczono, że uprawnienia KNF w kwestii ochrony kredytobiorców są mocno ograniczone przez przepisy. Działania komisji nie mogą naruszać umów pomiędzy bankiem a kredytobiorcą - relacjonuje Olech.

Po stronie kredytobiorców, zdaniem radnego, stanął UOKiK. Prowadzi on już postępowania przeciwko dwóm bankom podejrzanym o stosowanie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, którzy zawarli umowy we frankach, polegającej na nieuwzględnieniu ujemnej stawki bazowej LIBOR przy naliczaniu wysokości oprocentowania kredytów. - Urząd odniósł się też do formy wypłaty klientom tak zwanych ujemnych odsetek. Uważa, że mogą być wypłacane w gotówce, potrącane wraz z ratą kapitałową lub w inny sposób. Kredytobiorcy nie powinni ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z tymi operacjami - prezentuje stanowisko UOKiK Jacek Olech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska