Obecny Szpital Powiatowy im. dra Ludwika Błażka, plasujący się w rankingu "Rzeczpospolitej" na szóstym miejscu w kraju, jest organiczną kontynuacją, tylko w nowej, większej siedzibie i z nieporównywalnymi możliwościami, tamtego, stale powiększanego, ale niewydolnego z powodu ciasnoty, starych procedur i wyposażenia. Budowa nowego o 610. łóżkach trwała 10 lat. Otwarty został 12 czerwca 1986 r.
Początki szpitalnictwa w Inowrocławiu sięgają XIII w. Są zaledwie o sto lat późniejsze, niż narodziny pierwszych w ogóle szpitali w Polsce - we Wrocławiu, Jędrzejowie i Poznaniu. To twórca księstwa inowrocławskiego, książę Kazimierz (ojciec Władysława Łokietka), któremu miasto i Kujawy tak wiele zawdzięczają, sprowadził z Wrocławia członków bractwa szpitalnego z Czerwoną Gwiazdą oraz wybudował im klasztor, kościół i szpital w rejonie dzisiejszej ul. Św. Ducha.
Zgodnie ze średniowiecznym wzorcem szpital ten nie tyle leczył chorych, ile był ostoją i przytułkiem dla ubogich, wdów i sierot. Przechodząc różne koleje losu placówka ta, w której powiat pod koniec wynajmował dla lecznictwa 12 łóżek, przetrwała do połowy XIX w., ale była już niewystarczająca. Szpital wybudowany w 1870 r .okazał się zbawieniem, kiedy w trzy lata potem wybuchła groźna epidemia cholery, której ofiarą padło 8 proc. ludności miasta. Piękną kartę odegrał szpital i jego personel w 1919 r. podczas Powstania Wielkopolskiego.
Dzisiejsza lecznica ma 519 łóżek, zatrudnia 1.059 pracowników, zasięgiem działania obejmuje powiat inowrocławski i część sąsiednich (około 250 tys. mieszkańców). W 2009 r. leczono 30.354 pacjentów. Ambicją szpitala jest doskonalenie jakości świadczonych usług leczniczych. O tym, że to się udaje świadczą: dwukrotnie uzyskany status i certyfikat Szpitala Akredytowanego, potwierdzający stosowanie wysokich standardów ochrony zdrowia, oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001-2008. W Polsce oba te systemy wdrożyło i jednocześnie stosuje niewiele ponad 30 szpitali.
Inowrocławska placówka zdobyła też wyróżniający tytuł "Szpital przyjazny dziecku". Zamierza poddać się audytowi w ramach programu "Szpital bez bólu". Stale poprawia się jakość szpitalnego wyposażenia i możliwość stosowania nowoczesnych procedur diagnostyczno-leczniczych.
Wkrótce oddana zostanie do użytku nowa, większa stacja dializ. I co szczególnie ważne - szpital nie ma, ani nie generuje długów!