Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś

W informacji przesłanej przez służby prasowe inowrocławskiego starostwa, któremu podlega muzeum, przypomniano dzieje sławnego instrumentu.
A oto one.
„Mam mój fortepian, mam swobodę w domu, jest co do czytania” - tak, podkreślając, co jest mu niezbędne do życia, pisał z Torunia Stanisław Przybyszewski do swojej świeżo poślubionej żony, Jadwigi, wcześniej Kasprowiczowej.
W Podgórzu pod Toruniem, w domu przyrodniej siostry Stanisława Przybyszewskiego, Marii Bagińskiej, zatrzymała się para w czasie organizowania ślubu (odbył się on w Inowrocławiu, 11 kwietnia 1905 roku). Ilekroć Przybyszewski zatrzymywał się u Bagińskich, grywał na należącym do nich fortepianie, który dziś jest cenną ozdobą stałej wystawy poświęconej Meteorowi Młodej Polski.
Niestety, upływ czasu i liczne uszkodzenia spowodowały, że historycznego instrumentu znanej marki Kerntopf nie da się obecnie nastroić, a więc i zagrać na nim bez fałszu. Aby fortepian odzyskał swoje dawne brzmienie, konieczna jest kompleksowa konserwacja, która stała się możliwa dzięki ministerialnej dotacji.
Po naprawie, Muzeum im. Jana Kasprowicza planuje organizację serii koncertów i recitali muzyków związanych z regionem.
- Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego mają oryginalne nazwiska. Zobaczcie
- Tak mieszka i żyje Patryk Pegza z After Party. Jego dom wygląda jak pałac!
- Tego nie wolno robić w mieszkaniach Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej!
- Archiwalne zdjęcia Inowrocławia kontra współczesność!
- Ogródki działkowe w Inowrocławiu na sprzedaż. Najlepsze oferty z września 2022!
- Oto najprzystojniejsi mężczyźni z Inowrocławia na Instagramie. Zobaczcie zdjęcia