Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy skontrolowali elektronarzędzia. Mieli zastrzeżenia do 23 proc. z nich

(tik)
Zdjęcie ilustracyjne. Kontrolerzy zakwestionowali w sumie 80 produktów (23 proc.) elektronarzędzi.
Zdjęcie ilustracyjne. Kontrolerzy zakwestionowali w sumie 80 produktów (23 proc.) elektronarzędzi. Pixabay.com
Inspekcja Handlowa (IH) prześwietliła 348 partii elektronarzędzi, m.in. pilarek, wkrętarek, szlifierek. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 80 urządzeń (23 proc.), głównie ze względu na braki w dokumentacji i instrukcjach obsługi. Na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

W pierwszym kwartale tego roku IH skontrolowała 109 przedsiębiorców z całej Polski, którzy oferowali w swoich sklepach i hurtowniach elektronarzędzia. Inspektorzy sprawdzili 348 partii produktów. Zakwestionowano 80 z nich (23 proc.). To sporo mniej niż podczas poprzedniej kontroli z pierwszego kwartału ubiegłego roku, gdy IH miała zastrzeżenia do 34,2 proc. sprawdzanych narzędzi.

Czytaj również: Niczym kowboj włożył wiertarko-wkrętarkę za pas i wyszedł ze sklepu. Dwukrotnie

Większość zastrzeżeń tym razem dotyczyła oznakowania i braków w dokumentacji - część przedsiębiorców dobrowolnie je usunęła. Szczególnie niepokojące były nieprawidłowości związane z instrukcjami obsługi - w 7 przypadkach w ogóle jej nie było, a w 39 była źle sporządzona, np. w obcym języku albo nie zawierała ważnych ostrzeżeń lub pełnych informacji o tym, jak stosować maszynę.

Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że 2 szlifierki zagrażały bezpieczeństwu użytkowników (m.in. brakowało zabezpieczenia przed samoistnym uruchomieniem się po zaniku i powrocie napięcia oraz zastosowano nieprawidłowe osłony). UOKiK wszczął 2 postępowania administracyjne w celu wycofania niebezpiecznych wyrobów z obrotu.

Przeczytaj też: Dlaczego sprzętu rtv i agd nie wolno wyrzucać do śmietnika?

Planujecie zakup elektronarzędzia? Na co uważać...
1. Sprawdź, czy na urządzeniu jest znak CE i czy producent dołączył do niego deklarację zgodności w języku polskim. Zwróć uwagę także na inne – już nieobowiązkowe - atesty, np. niemieckie znaki „GS”, „TÜV” czy „VDE” – świadczą one, że niezależna jednostka sprawdziła, czy sprzęt jest bezpieczny.

2. Upewnij się, że na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń czy innych uszkodzeń i że nie jest obluzowana. Także przewody, przełączniki i osłony nie mogą być luźne ani źle dopasowane. Jeśli urządzenie ma rękojeść, to powinna być wykonana z gładkiego, lakierowanego drewna, metalu albo zabezpieczona osłoną z tworzywa sztucznego – bez zadziorów i ostrych elementów.

3. Szukaj instrukcji obsługi w języku polskim.

Wideo - Znalazł doskonały sposób na obieranie jabłek - wiertarka

Źródło: X-news/Storyful

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska