Prawdopodobieństwo, że piorun dosięgnie naszej nieruchomości nie jest zbyt duże, stąd większość domów jednorodzinnych nie musi być wyposażona w zewnętrzną instalację odgromową (tylko budynki o wysokości ponad 15 metrów muszą).
Przepięcia nie doceniamy?
Wyłączyć sprzęt z sieci!
Jeśli nasz dom nie jest wyposażony w kompleksową ochronę odgromową powinniśmy w czasie burzy pozamykać okna i drzwi i nie zbliżajmy się wtedy na odległość mniejszą niż 1 metr do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej oraz do urządzeń, które zasilają. Wskazane jest także wyłączenie z sieci takich urządzeń, jak telewizor czy komputer. Nie powinniśmy się też wtedy golić, suszyć włosów i odkurzać mieszkania.
Nie zawsze doceniamy ryzyko wyładowań w bliskim sąsiedztwie zabudowań. Nie potrafimy też wyobrazić sobie skutków takiego wyładowania dla instalacji oraz dla sprzętu elektronicznego w domu. Żeby je zminimalizować nasz dom powinniśmy wyposażyć w wewnętrzną instalację przeciwprzepięciową. Z szacunkowych badań wynika jednak, że około 70 proc. domów takich zabezpieczeń nie posiada ... Chociaż zagrożenie istnieje we wszystkich.
Dane... w siną dal oddane
W wyniku przepięcia (będącego skutkiem wyładowań elektrycznych, ale nie tylko) mogą zostać uszkodzone przewody instalacji elektrycznej. Przebicie izolacji może doprowadzić do uszkodzenia silników, cewek i transformatorów w urządzeniach elektrycznych. Zniszczony może zostać telewizor, komputer, magnetowid, programator ogrzewania i wszelki inny sprzęt gospodarstwa domowego. Wreszcie - nieodwracalnie przepięcie zniszczyć nam może system informatyczny, alarm przeciwpożarowy, antywłamaniowy, jak też wszelkie urządzenia sygnalizacyjne.
Co ważne - tak samo dobre zabezpieczenia wewnętrzne należy stosować także wtedy, gdy budynek wyposażony jest w zewnętrzną instalację odgromową. A ochrona przed przepięciami powinna obejmować wykonanie połączeń wyrównawczych oraz zainstalowanie aparatury zapewniającej ochronę strefową Do ochrony strefowej mogą posłużyć standardowe ochronniki klasy B,C i D albo ochronniki nowej generacji klasy C, które chronią przed przepięciami nawet do 1,5 kV, co zazwyczaj wystarczy do zabezpieczenia sprzętu AGD i RTV.
Pewna stopa i przyjazny dach
Typowa zewnętrzna instalacja odgromowa składa się ze zwodów (służą do przyjęcia uderzenia pioruna; znajduje się zwykle na najwyższych punktach dachu), przewodów odprowadzających , przewodów uziemiających i uziomów (odprowadzają do ziemi prąd piorunowy).
Cena takiego zestawu zależy od rodzaju materiału i od ceny robocizny. Można jednak te koszty nieco obniżyć. I na przykład wykorzystać zbrojenie ścian i fundamentów żelbetowych jako elementy instalacji odgromowej. Można wtedy połączyć metalowe zbrojenia ścian ze zwodami na dachu i ze zbrojeniem stóp fundamentowych. Stopa jest wówczas uziomem naturalnym. Uziomem naturalnym może też być metalowy rurociąg w pobliżu budynku. Z kolei naturalnym zwodem może być metalowe pokrycie dachu.