Przypomnijmy, że lista darmowych leków dla osób powyżej 75 lat zawiera obecnie 1149 preparatów stosowanych w leczeniu chorób najczęściej występujących u seniorów.
Wykaz obowiązuje od września tego roku i jest aktualizowany co 2-3 miesiące przez Ministerstwo Zdrowia. Wiemy, co zmieni się w nim od 1 stycznia.
Od nowego roku seniorzy nie dostaną za darmo w aptece leków zawierających naproksen stosowany w leczeniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz biperidenum dla osób z chorobą Parkinsona.
- Przepisujemy sporo naproksenu starszym pacjentom. Jednak, według nowych zaleceń, powinno się odchodzić od częstego stosowania tego leku. Być może stąd ta zmiana - uważa lek. med. Teresa Do-brzańska-Pielichowska, lekarz rodzinny.
Natomiast, jeśli chodzi o leki na chorobę Parkinsona, to neurolodzy zaznaczają, że zmiany na bezpłatnej liście zmierzają w dobrą stronę.
- Lek, który został usunięty, jest już używany coraz rzadziej, bo jest starszej generacji. Z kolei wprowadzono inny, najnowszy lek, który jest dostępny w Polsce od niedawna. Uważam, że to dobre posunięcie - mówi dr n. med. Tomasz Hasiec, wojewódzki konsultant ds. neurologii.
Lekarze podkreślają, że zmiany w wykazie leków dla 75+ są niewielkie. Za najważniejszą aktualizację uważają objęcie refundacją insulin.
- Walczyły o to szczególnie środowiska pacjenckie - dodaje Dobrzańska-Pielichowska. To ważne, bo nie wszystkie insuliny są tanie. - Tym bardziej że choroba, jaką jest cukrzyca, zbiera coraz większe żniwo - przypomina dr n. med. Monika Bojarska-Łoś, diabetolog.
Lekarze przyznają, że seniorzy otrzymują zazwyczaj jeden lub dwa darmowe leki na swoje choroby, a za resztę i tak muszą zapłacić.
- Wielu pacjentów jest nadal rozczarowanych - przyznaje Teresa Dobrzańska-Pielichowska.