https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet skarbnicą perełek historycznych

Łukasz Daniewski
Miłośnicy historii z Włocławka od lat korzystają w swych poszukiwaniach z internetu. W globalnej sieci można trafić na unikatowe przedmioty.

Od kilkunastu lat kolekcjonerzy i pasjonaci historii korzystają z nowego kanału poszukiwań, jakim stał się internet. Już nie antykwariaty i targi staroci, ale poszukiwanie starych przedmiotów przed ekranem komputera zajmuje im najwięcej czasu. I co najważniejsze, z dobrym skutkiem.

Do najpopularniejszych miejsc, które warto odwiedzić, trzeba zaliczyć serwisy aukcyjne. Na allegro.pl i ebay.pl można tam kupić i sprzedać np. archiwalne dokumenty i ordery. Często tych przedmiotów pozbywają się dzieci lub wnuki, którzy po śmierci bliskiej osoby chcą zarobić na przedmiotach przez nią pozostawionych. Z portali aukcyjnych nie korzystają tylko prywatni kolekcjonerzy i miłośnicy historii, ale też instytucje zajmujące się archiwizacją i prezentowaniem śladów z historii. - Kilka dni temu przez internet kupiliśmy interesującą kolekcję po żołnierzu czternastego pułku piechoty, który stacjonował we Włocławku w okresie międzywojennym - mówi Tomasz Wąsik z Muzeum Historii Włocławka. - Są to głównie dokumenty i fotografie obrazujące to, co działo się w pułku na początku lat dwudziestych.

Ale w internecie można też np. obejrzeć unikatowe kadry z historii Włocławka. W serwisie www. youtube.com opublikowano krótki film z wizyty marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego we Włocławku i otwarcia mostu jego imieniem 25 września 1937 r. Choć nagranie jest niewyraźne, to można rozpoznać kilka osobistości m.in. bpa Karola Radońskiego, prezydenta miasta Witolda Mystkowskiego, starostę włocławskiego Czesława Gajzlera i samego marszałka. Nagranie opublikował użytkownik o pseudonimie "Pathe39", który wcześniej udostępnił wiele filmów przedstawiających różne wydarzenia w okresie międzywojennym w Polsce, m.in. nagranie pt. "Podróż statkiem po Wiśle", którego pierwsze kadry przedstawiają Włocławek.

Ciekawostki czekają także w bibliotekach cyfrowych w całej Polsce. Na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (www.kpbc.umk.pl) można obejrzeć (w powiększeniu) mapę okupacyjnego Włocławka. Warto też zajrzeć na stronę Narodowego Archiwum Cyfrowego (www.audiovis.nac.gov.pl), gdzie zamieszczono blisko 80 unikatowych fotografii z historii miasta m.in. uroczystości kościelne i inne ważne wydarzenia w XX wieku we Włocławku.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"opublikowano krótki film z wizyty marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego we Włocławku i otwarcia mostu jego imieniem"

Powinno byc chyba "...jego imienia".
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska