
Borowik amerykański
Borowik amerykański (znany też jako borowik wysmukły lub wrzosowy) został sprowadzony na Litwę pod koniec XX wieku. Występuje na wrzosowiskach lub pod sosnami, z którymi wchodzi w mikoryzę. Nasze rodzime owady jeszcze się do niego nie przyzwyczaiły, toteż grzyb ten jest nierobaczywy. Trudno określić, czy gatunek ten wyprze rodzime borowiki.

Jenot
Jenot przybył do Europy z Dalekiego Wschodu. Jest zwierzęciem łownym i nie posiada okresu ochronnego. Poluje nocą – głównie na gryzonie, ale nie pogardzi jajami ptaków, ślimakami, płazami czy nawet pokarmem roślinnym. Jest zagrożeniem dla ptaków błotno-wodnych, głuszców i cietrzewi. Do Europy jenoty zostały sprowadzone jako zwierzę futerkowe. Początkowo hodowane w Związku Radzieckim, następnie zostały sprowadzone na Łotwę, skąd przedostały się na tereny europejskie, łącznie ze Skandynawią.

Barszcz sosnowskiego
Stonkę podobno zrzucali Amerykanie, za to radzieccy uczeni podarowali nam barszcz Sosnowskiego, który przybył do Polski z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Roślina ta błyskawicznie się rozpleniła, zabierając cenną przestrzeń rodzimym gatunkom. Barszcz jest bardzo niebezpieczny – przy bezpośrednim kontakcie (również bezdotykowym) powoduje oparzenia skóry i dróg oddechowych. Szczególnie zagrożone są osoby uczulone.

Czeremcha amerykańska
Czeremcha amerykańska została sprowadzona do Europy już na początku XVII wieku. W lasach Starego Kontynentu pojawiła się w XIX i XX wieku. Występuje w całej Polsce, z wyjątkiem terenów północno-wschodnich i Karpat. Zaleca się wycinanie tej rośliny na obszarach chronionych.