Podczas niedawnego III Forum Transportu Publicznego, którego organizatorem jest Polski Instytut Rozwoju Biznesu ogłoszono wyniki konkursu Asy Transportu Publicznego. Nagrodę w kategorii Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku przyznano Inowrocławiowi.
- Wspomniany konkurs organizowany jest, aby uhonorować najlepsze miasta, osoby i firmy, które mają znaczący wpływ na kształt i rozwój transportu publicznego w Polsce. Asy Transportu Publicznego przyznawane są przez niezależną kapitułę konkursu, w skład której wchodzą autorytety branży. Wśród nich wymienić można na przykład: profesora Wojciecha Suchorzewskiego i doktora inżyniera Tomasza Dybicza z Politechniki Warszawskiej czy profesora Janusza Dyducha, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP - informuje Adriana Herrmann, rzecznik prasowy inowrocławskiego ratusza.
Warto podkreślić, że Inowrocław został doceniony za zrealizowanie wielu zadań, które znacząco rozwinęły i usprawniły funkcjonowanie transportu publicznego. Działania te dotyczyły szeroko rozumianej, zrównoważonej mobilności miejskiej.
Ich najważniejszym punktem był oczywiście zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów. Wymianę taboru miasto rozpoczęło już w 2015 roku. Zakupiło wówczas 10 hybrydowych wozów marki Volvo o napędzie spalinowo-elektrycznym i 2 pojazdy elektryczne marki Solaris.
Kolejne zakupy przyniósł ubiegły rok. Jesienią 2018 do Inowrocławia przyjechały hybrydy Volvo - 8 autobusów o napędzie elektryczno-spalinowym. Zaś w styczniu br. w bazie MPK przy ul. Wawrzyniaka pojawiło się 8 Volvo, ale tylko i wyłącznie o napędzie elektrycznym.
Wszystkie nowe autobusy są klimatyzowane, a w czasie jazdy pasażerowie mogą w nich m.in. podładować telefony komórkowe. W kabinach kierowców znajdują się natomiast alkomaty. Silnik da się uruchomić dopiero wtedy, gdy wykażą one, że zasiadająca za kierownicą osoba jest trzeźwa.
Dzięki zakupom wozów hybrydowych i elektrycznych Inowrocław stał się pierwszym miastem w Polsce, posiadającym w pełni ekologiczny tabor tzw. niskiej emisji.
Na przyznanie nagrody i tytułu Asa Transportu Publicznego złożyły się też inne działania. A były to: montaż 17 tablic elektronicznych na przystankach, instalacja 5 stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, rozbudowa systemu wolnego ładowania, wymiana 25 wiat przystankowych, uruchomienie 6 automatów biletowych oraz budowa 2 toalet publicznych przy przystankach MPK.
Do Inowrocławia dotarły cztery z szesnastu zamówionych autobusów. To jedyne takie wozy w Polsce
Do Inowrocławia dotarły cztery z szesnastu zamówionych autob...
Nowe elektryczne Volvo dla MPK już dotarły do Inowrocławia
Nowe elektryczne Volvo dla MPK już dotarły do Inowrocławia
