Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 23
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Po raz czwarty odbył się Żniński Ogólnopolski Zjazd...
fot. Szymon Cieślak

IV Żniński Ogólnopolski Zjazd Działaczy Sportu Motorowodnego [zdjęcia, wideo]

Po raz czwarty odbył się Żniński Ogólnopolski Zjazd Działaczy Sportu Motorowodnego w rocznicę śmierci Józefa Kowalkiewicza.

Jak co roku, zjazd rozpoczął jego organizator - Stefan Czarnecki tuż przy żnińskiej Baszcie. Potem zgromadzeni przeszli do znajdującej się nieopodal Alei Sław Sportu Motorowodnego. Wszystko w towarzystwie orkiestry. W alei złożono kwiaty przy gwieździe poświęconej Józefowi Kowalkiewiczowi.

Zanim rozpoczęło się zwiedzanie ekspozycji Muzeum Sportów Motorowodnych, na ul. Józefa Unruga, wszyscy zobaczyli tablice poświęcone admirałowi, a Katarzyna Rodziewicz opowiedziała o tym polskim patriocie.
Z kolei w muzeum można było usłyszeć nagranie archiwalnego wywiadu z Józefem Kowalkiewiczem, a także m.in. usłyszeć o początkach zawodów motorowodnych z ust ich jednego z pierwszych organizatorów Czesława Łukomskiego.

Ostatnią część corocznego spotkania motorowodniaków, rozpoczęła w hotelu Martina koncertem Bianka Urbanowska. Potem był obiad, na którym podano dania z dziczyzny. Po posiłku mówiono o jubileuszach przyszłorocznych. Przyszły rok przyniesie ich wiele: 5 rocznica śmierci J. Kowalkiewicza, 15. rocznica śmieci Andrzeja Rosiaka, 15. rocznica działalności Muzeum Sportu Motorowodnego, 40. rocznica organizacji zawodów motorowodnych w Żninie, a także 55. rocznica istnienia Żnińskiego Towarzystwa Kultury. Sześć osób otrzymało medale "Uchronić od zapomnienia", które wymyślił Józef Kowalkiewicz, a wręczyła je jego córka Alina Wójtowicz i osobisty sekretarz Krzysztof Popiół (przedstawiciele kapituły). Otrzymali je: Tadeusz Rączkiewicz ze Śremu, Krzysztof Ratajczak, pochodzący ze Żnina znany dziennikarz telewizyjny i radiowy, Małgorzata Gembiak-Mieleszko, zawodniczka z Poznania, Ryszard Gembiak z Poznania, Krzysztof Morozow-Szczęszczewicz z Poznania, Jan Bujakiewicz z Poznania. Z kolei Stefan Czarnecki wręczył specjalnie przygotowaną na to wydarzenie kopię medali Mistrzostwa Świata Rogoźno 1998, które zdobył Tadeusz Haręza dwom osobom: Krzysztofowi Popiłowi oraz Kamilowi Walensiakowi. Drugi z wymienionych tu mężczyzn tworzy muzeum motorowodne w Rogoźnie, napisał książkę na ten temat, a w 2020 roku zamierza zorganizować w tej miejscowości pierwsze od lat (11 z kolei) zawody.

Relacja wideo, a w niej m.in. Czesław Łukomski opowiada o tym w jak w Żninie doszło do organizacji pierwszych zawodów motorowodnych:

Zobacz również

Autonomiczny samochód kontra święte krowy. Indyjski start-up pokona Teslę?

Autonomiczny samochód kontra święte krowy. Indyjski start-up pokona Teslę?

Radni powiatu kaliskiego z zaświadczeniami

Radni powiatu kaliskiego z zaświadczeniami

Polecamy

Jest kolejne minimum olimpijskie! Polska pływaczka z kwalifikacją na IO w Paryżu!

Jest kolejne minimum olimpijskie! Polska pływaczka z kwalifikacją na IO w Paryżu!

Wczesna pora meczu Igi Świątek z Soraną Cirsteą w Madrycie!

Wczesna pora meczu Igi Świątek z Soraną Cirsteą w Madrycie!

Sparta Wrocław - ZOOleszcz GKM Grudziądz. Nie było liderów, nie ma punktów

Sparta Wrocław - ZOOleszcz GKM Grudziądz. Nie było liderów, nie ma punktów