
IX Powiatowy Przegląd Stołów Wigilijnych w Jeziora
- Kuchnia wigilijna, jaką zaprezentowano w Jeziorach Wielkich nie jest już ludowa, ale wręcz dworska. Bywało, że szlachta miała nawet kucharza z zagranicy. Stąd dbałość także o sposób podania wigilijnych dań. O to, by nie tylko były one smaczne, ale i pięknie prezentowały się na stołach. Właśnie tu w Jeziorach Wielkich o to dziś bardzo mocno się dba - podkreśla Henryka Derezińska.

IX Powiatowy Przegląd Stołów Wigilijnych w Jeziora
Pierwszych kilka przeglądów miało charakter konkursu. Oceniała je wówczas między innymi Henryka Derezińska. - Z roku na rok panie popełniały coraz mniej błędów, a stoły były coraz piękniejsze. Duża w tym zasługa pani Henryki, które udzielała uczestnikom cennych wskazówek - podkreśla Zygmunt Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

IX Powiatowy Przegląd Stołów Wigilijnych w Jeziora
W pierwszych konkursach zdarzało się, iż stoły przykryte były kolorowymi obrusami. Dziś w Jeziorach wielkich nikt już tego błędu nie popełnia. - W kulturze ludowej nie zdarzało się, by obrusy były kolorowe. Zawsze był płócienny, lniany, ale gładki i biały. Miało to podkreślać czystość, ale też wyjątkowość tej chwili. Nie bez powodu najładniejszy pokój w domu nazywano białą izbą. To właśnie w tej białej izbie odbywały się uroczystości rodzinne. Te izby zazwyczaj były zamknięte. Otwierano je na wyjątkowe okazje - tłumaczy Henryka Derezińska.

IX Powiatowy Przegląd Stołów Wigilijnych w Jeziora
Na przeglądzie swoje stoły zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Wójcina, Rzeszyna, Jezior Wielkich, Woli Kożuszkowej, Nowej Wsi, Lubstówka, Kościeszek, Stodół, Wszednia oraz z Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach.