Otóż jest tak, że część chorych, podczas gdy mogliby ze swoją dolegliwością udać się do lekarza pierwszego kontaktu, pędzi od razu do szpitala. Tam czekają na poradę w Izbie Przyjęć. Nikt im tej porady nie odmawia. Mimo że szpital słono za to płaci, popadając w coraz większy dług.
O 305 osób za dużo
Dane mówią same za siebie. Wystarczy przeanalizować tylko jeden miesiąc. Na przykład lipiec. W tym miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 8 do 18, a więc w godzinach, kiedy przychodnie jeszcze pracują, na Izbie Przyjęć pojawiło się 374 chorych (!). Byli to mieszkańcy praktycznie wszystkich gmin z naszego powiatu.
A konkretnie: 199 osób należało do Miejsko - Gminnej Przychodni w Świeciu 60 do Gminnej Przychodni z Jeżewa. Byli też mieszkańcy z innych gmin. Z gminy Drzycim - 19 osób, z Pruszcza Pomorskiego - 15, z Grupy - 8, z Osia - 19, z Lniana - 16, z Bukowca - 21. Z Nowego i Świekatowa najmniej, bo tylko 5 osób szukało porady w szpitalu, podczas gdy mogło uzyskać ją w swojej przychodni.
Wcale nie poważne
No dobrze, mógłby ktoś powiedzieć, ale może było tak, że ludzie ci zgłaszali się z poważnymi dolegliwościami, takimi, które wymagały hospitalizacji. Otóż nie. Z wszystkich tych 374 osób, zostawiono w szpitalu tylko 69 chorych. Reszta nie wymagała leczenia. Po udzieleniu porady wypuszczono ludzi do domu.
- Przychodnie wiedzą o tym, że ich pacjenci często przyjeżdżają do szpitala, zamiast iść do swojego lekarza - mówi Piotr Dolecki, były dyrektor SP ZOZ w Świeciu. - Dlatego większość płaci nam za świadczone przez nas usługi.
Niektórzy nie płacą
Nie wszyscy jednak płacą. Szpital ma podpisane umowy z przychodniami w: Pruszczu, Jeżewie, Osiu, Drzycimiu, Warlubiu, Bukowcu i Świeciu. Nic nie płacą przychodnie z: Dragacza, Nowego i Lniana. Zresztą ci, którzy płacą, niekiedy dają za mało.
Tak jest ze świecką przychodnią. Przykładowo, gmina Osie, w której w przychodni leczy się 2300 osób, płaci co miesiąc do szpitalnej kasy 1050 zł., opłacając tym samym tych chorych, którzy trafiają na Izbę Przyjęć, choć mogliby spokojnie pójść do lekarza w przychodni. Jednak już Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu płaci tylko 4400 złotych miesięcznie. Tylko, bo odnosi się to do 28.335 mieszkańców, którzy do niej należą. A jak widać, choćby z naszego lipcowego zestawu, gro osób pojawiających się na Izbie Przyjęć w godzinach od 8 do 18, to świecianie. Do sprawy wrócimy.
