https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izba pełna do bólu

Agnieszka Weissgerber
Czy nie jest tak, że przychodnie mają się dobrze  kosztem szpitala?
Czy nie jest tak, że przychodnie mają się dobrze kosztem szpitala? Agnieszka Weissgerber
Finanse szpitala powiatowego byłyby lepsze, gdyby pamiętały o swoich obowiązkach przychodnie gminne. Taki wniosek można wysnuć, analizując dane z porad ambulatoryjnych udzielanych w szpitalu, w godzinach pracy wszystkich przychodni.

     Otóż jest tak, że część chorych, podczas gdy mogliby ze swoją dolegliwością udać się do lekarza pierwszego kontaktu, pędzi od razu do szpitala. Tam czekają na poradę w Izbie Przyjęć. Nikt im tej porady nie odmawia. Mimo że szpital słono za to płaci, popadając w coraz większy dług.
     O 305 osób za dużo
     
Dane mówią same za siebie. Wystarczy przeanalizować tylko jeden miesiąc. Na przykład lipiec. W tym miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 8 do 18, a więc w godzinach, kiedy przychodnie jeszcze pracują, na Izbie Przyjęć pojawiło się 374 chorych (!). Byli to mieszkańcy praktycznie wszystkich gmin z naszego powiatu.
     A konkretnie: 199 osób należało do Miejsko - Gminnej Przychodni w Świeciu 60 do Gminnej Przychodni z Jeżewa. Byli też mieszkańcy z innych gmin. Z gminy Drzycim - 19 osób, z Pruszcza Pomorskiego - 15, z Grupy - 8, z Osia - 19, z Lniana - 16, z Bukowca - 21. Z Nowego i Świekatowa najmniej, bo tylko 5 osób szukało porady w szpitalu, podczas gdy mogło uzyskać ją w swojej przychodni.
     Wcale nie poważne
     No dobrze, mógłby ktoś powiedzieć, ale może było tak, że ludzie ci zgłaszali się z poważnymi dolegliwościami, takimi, które wymagały hospitalizacji. Otóż nie. Z wszystkich tych 374 osób, zostawiono w szpitalu tylko 69 chorych. Reszta nie wymagała leczenia. Po udzieleniu porady wypuszczono ludzi do domu.
     - Przychodnie wiedzą o tym, że ich pacjenci często przyjeżdżają do szpitala, zamiast iść do swojego lekarza - mówi Piotr Dolecki, były dyrektor SP ZOZ w Świeciu. - Dlatego większość płaci nam za świadczone przez nas usługi.
     Niektórzy nie płacą
     
Nie wszyscy jednak płacą. Szpital ma podpisane umowy z przychodniami w: Pruszczu, Jeżewie, Osiu, Drzycimiu, Warlubiu, Bukowcu i Świeciu. Nic nie płacą przychodnie z: Dragacza, Nowego i Lniana. Zresztą ci, którzy płacą, niekiedy dają za mało.
     Tak jest ze świecką przychodnią. Przykładowo, gmina Osie, w której w przychodni leczy się 2300 osób, płaci co miesiąc do szpitalnej kasy 1050 zł., opłacając tym samym tych chorych, którzy trafiają na Izbę Przyjęć, choć mogliby spokojnie pójść do lekarza w przychodni. Jednak już Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu płaci tylko 4400 złotych miesięcznie. Tylko, bo odnosi się to do 28.335 mieszkańców, którzy do niej należą. A jak widać, choćby z naszego lipcowego zestawu, gro osób pojawiających się na Izbie Przyjęć w godzinach od 8 do 18, to świecianie. Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska