Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba wytrzeźwień w Grudziądzu nie działa. Z roku na rok coraz więcej pijanych do wytrzeźwienia trafia na policyjny "dołek"

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Izba wytrzeźwień przestała w Grudziądzu działać od stycznia 2020 roku. Od tego czasu nietrzeźwi są dowożeni do komendy policji do wytrzeźwienia
Izba wytrzeźwień przestała w Grudziądzu działać od stycznia 2020 roku. Od tego czasu nietrzeźwi są dowożeni do komendy policji do wytrzeźwienia Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska P
Radni Grudziądza kolejny rok z rzędu będą musieli się opowiedzieć czy wyrażają zgodę na to aby kontynuować współpracę z izbą wytrzeźwień w Toruniu gdzie w razie potrzeby miałyby trafiać osoby nietrzeźwe. Odkąd zlikwidowano izbę wytrzeźwień w Grudziądzu - z końcem 2019 roku - głównym miejsce do wytrzeźwienia stał się policyjny "dołek".

Wielokrotnie prezydent Glamowski podkreślał, że rozwiązanie z korzystaniem z izby wytrzeźwień w Toruniu to tylko "wentyl" a nie rozwiązanie docelowe. Władze powtarzały, że chcą odtworzenia obiektu ale potrzebne są zewnętrzne środki na nowy obiekt.
Dotąd niestety nic się w tej sprawie nie zmieniło. Służby - zwłaszcza strażnicy miejscy i policjanci - cały czas wyrażały niezadowolenie z tego że muszą angażować dodatkowy czas na zajmowanie się pijakami, a w przypadku policji także zajmowane są przez nich miejsca w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych które z zasady powinny być wykorzystywane do osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa a nie przez pijaków!

Z policyjnych statystyk wynika jasno, że odkąd zamknięto izbę wytrzeźwień z roku na rok liczba zatrzymanych do wytrzeźwienia w komendzie rośnie:

  • w 2020 roku było ich 532 w tym 468 mężczyzn i 64 kobiety
  • w 2021 roku było ich 595 w tym 522 mężczyzn i 73 kobiety
  • do końca listopada 2022 było ich 552 w tym 505 mężczyzn i 47 kobiet (analogiczny okres czyli styczeń - listopad 2021 to 547 osób w tym 475 mężczyzn i 67 kobiet)

- Co warto podkreślić, często te same osoby trafiają do nas wielokrotnie czyli mają ewidentnie problem z alkoholem - mówi mł. asp. Łukasz Kowalczyk z policji w Grudziądzu.

Z uzasadnienia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na kontynuowanie przez samorząd współdziałania z Toruniem w zakresie pobytu w tamtejszej izbie wytrzeźwień osób w stanie nietrzeźwości doprowadzonych z Grudziądza dowiadujemy się, że takich osób było:

  • od września 2020 r. do końca 2020 roku - 3 osoby,
  • w całym 2021 roku - 5 osób,
  • od stycznia 2022 roku do końca października 2022 roku - brak doprowadzeń.

W maju 2021 roku dyrektor wydziału spraw społecznych Małgorzata Gackowska podczas komisji bezpieczeństwa informowała że szacunkowy koszt odtworzenia izby wytrzeźwień to ok. 2 mln zł. Czy radni kolejny raz wyrażą zgodę na to, aby w kryzysowych sytuacjach służby wiozły pijaków do Torunia? Sesja w środę, 21 grudnia. W budżecie miasta na 2023 rok zabezpieczono na ten cel: 5 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska