https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izba wytrzeźwień w Grudziądzu zostanie przeniesiona. Gdzie? Z obrzeży miasta...do centrum

PA
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Andrzej Muszynski
- Mamy już wstępnie wytypowany budynek pod adaptację na potrzeby punktu pomocy osobom nietrzeźwym. Znajduje się w centrum - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Jednak, na razie nie precyzuje dokładnego adresu. - Prowadziliśmy intensywne poszukiwania, by znaleźć miejsce na obrzeżach, aby nie było uciążliwe dla sąsiedztwa... Niestety, nie udało się takiego znaleźć - dodaje włodarz Grudziądza.

To, że dotychczasowa lokalizacja izby wytrzeźwień - przy ul. Waryńskiego - musi zostać zmieniona wymusiły nowe przepisy. Zakładają one, że takie miejsce nie może sąsiadować ze schroniskiem dla kobiet, często ofiar przemocy i domów w których lał się strumieniem alkohol.

Tymczasem w Grudziądzu od dawna w jednym budynku znajduje się: punkt pomocy osobom nietrzeźwym, schronisko dla bezdomnych kobiet i hostel dla pań z dziećmi, które znajdują się w kryzysowych sytuacjach.

Urzędnicy na „odłączenie” izby wytrzeźwień z dotychczasowej lokalizacji mają czas do końca roku. - Na adaptację nowych pomieszczeń w innym budynku będziemy musieli wyłożyć z budżetu około pół miliona złotych - wstępnie szacuje prezydent Glamowski.

PISALIŚMY: W grudziądzkiej Izbie Wytrzeźwień zaledwie 14 procent pacjentów płaci za pobyt!

Trzeba bowiem spełnić odpowiednie warunki. Jednym z wielu wymogów jest to, by taki punkt znajdował się na parterze. Muszą być zapewnione sale dla pań, dla panów i izolatka. Ponadto pokoje dla personelu: lekarza i dwóch opiekunów. Obecnie w izbie jest 8 miejsc dla nietrzeźwych.

Ze statystyk Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, który prowadzi punkt pomocy osobom nietrzeźwym przy ul. Waryńskiego wynika, że w pierwszym półroczu br. przyjęto 735 osób, w tym 93 kobiety. W całym 2018 roku w sumie trzeźwiało tutaj ok. 1700 osób. - Zdecydowana większość to bezdomni - mówi Krystyna Reetz z PKPS-u w Grudziądzu.

Ponadto od początku br. do połowy sierpnia do wytrzeźwienia w komendzie policji przywieziono z interwencji 10 osób. W całym 2018 roku - 25.

ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA
: Grudziądzanki były pijane i agresywne. Trafiły do izby wytrzeźwień

Na prowadzenie w 2019 roku: izby wytrzeźwień, schroniska dla kobiet i hostelu przeznaczono w sumie z budżetu miasta 996 tys. zł.
Na nowego gospodarza wspomnianych wyżej instytucji na kolejne lata, jesienią powinien zostać rozpisany nowy konkurs.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdyby usytuowano ją np. na Sikorskiego po dawnym Pogotowiu, chyba nikt by nie narzekał.......
G
Gość
Geotermię Grudziądz zamieńcie w Izbę... daleko od miasta, a może w końcu będzie bardziej opłacalna? Szpital blisko... nikt nie umrze. A i od Centrum daleko.
G
Gość
Przy tylu BORYSACH tylko 25 osób w 2018, a w tym półroczu 10 co za ułożone społeczeństwo i w czym tu problem? Ano problem jest, tylko nasze służby, aby nie generować kosztów zbierają takich delikwentów i dosłownie wysypują ich w innym ustronnym miejscu - dotyczy to głównie bezdomnych (nic do nich nie mam wręcz przeciwnie, gdyż los i tak dostatecznie ich pokarał). Biorą takich, z których jest jeszcze szansa ściągnięcia kosztów. Więc Panie włodarzu zrób Pan tą izdebkę w centrum na Ratuszowej 1 i statystyki będą jeszcze lepsze.

Nie róbcie ze społeczeństwa idiotów, każdy z nas spaceruje, jeździ rowerami i widzi co się dzieje wokół niego.
J
Ja23
A nie lepiej znaleźć nowy hostel dla tych kobiet? Może byc w centrum? nieraz nie rozumiem tej władzy w ogolę!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska