- Zrobimy wszystko, aby nam się udało - podkreśla Ewa Kruszewska, prezes "Sezamu", a także mama dwójki dzieci w spektrum autyzmu.
Właśnie w poniedziałek, 5 maja podpisana została umowa na nieodpłatne użyczenia działki należącej do miasta -gminy Grudziądz na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam". - Parcela, która ma powierzchnię około 5 tysięcy metrów kwadratowych położona jest przy ulicy Waryńskiego. Umowa przewiduje użyczenie działki na 25 lat. W jej ramach stowarzyszenie zobowiązało się do rozpoczęcia budowy domu dla dorosłych osób w spektrum autyzmu w ciągu czterech lat, a jej zakończenie ma nastąpić w ciągu siedmiu lat - wyjaśnia warunki umowy Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Liczę, że wszystko uda się zrealizować, pozyskać środki na inwestycję, a my jako samorząd będziemy wspierali tę inicjatywę.

Chcą zadbać o godną przyszłość swoich dzieci z autyzmem gdy mają jeszcze siły i zdrowie
Pomysł budowy domu dla dorosłych w spektrum autyzmu "wyszedł" od przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam", którzy są także rodzicami dzieci z autyzmem. To oni najlepiej wiedzą z jakimi trudnościami borykają się ich pociechy, a także będąc odpowiedzialnymi za nie chcą zadbać o ich godną przyszłość... gdy ich kiedyś zabraknie.
Ewa Kruszewska, prezes stowarzyszenia "Sezam": - W momencie gdy osoby w spektrum autyzmu kończą edukację nie ma dla nich nigdzie miejsca. To osoby o szczególnej wrażliwości, nie odnajdujące się w dużych grupach, w hałasie. My - rodzice zmagamy się z ogromną niepewnością o ich dalszy los gdy już nas nie będzie... Zazwyczaj takie osoby obecnie trafiają do zakładów zamkniętych gdzie są krępowane, gdzie są faszerowane lekami. Nie chcemy takiej przyszłości dla naszych dzieci i stąd wzorem innych miast wyszliśmy gdy mamy jeszcze siłę i zdrowie z inicjatywą budowy domu. Bardzo dziękujemy władzom miasta, które przychyliły się do naszego pomysłu i bardzo go wsparły użyczając nam działkę.
Domy dla dorosłych osób w spektrum autyzmu to niewielkie społeczności, w których mieszka od sześciu do maksymalnie dwunastu osób. Są one monitorowane i cały czas kontynuowana jest w nich terapia. - To przypadki wymagające dużego wsparcia w każdej dziedzinie życia - podkreśla Ewa Kruszewska. - Dlatego jesteśmy zmotywowane, aby taki dom w Grudziądzu powstał.
Czytaj także:
Pieniądze na budowę domu dla dorosłych z autyzmem mają pochodzić z PFRON-u i Unii Europejskiej
Jeśli chodzi o finansowanie tej inwestycji, to stowarzyszenie ma plan aby ubiegać się o środki na ten cel zarówno z PFRON-u jak i Unii Europejskiej. - Liczymy, że uda się pozyskać pieniądze z tych dwóch źródeł - dodaje Ewa Kruszewska.
Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam" działa już 22 lata. Od 19 lat prowadzi Ośrodek Terapii dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Sezamie otwórz się". Skupia na chwilę obecną 40 podopiecznych w różnym wieku. Mieści się przy ul. Sikorskiego 32 w Grudziądzu.
