https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu powstanie dom dla osób dorosłych w spektrum autyzmu. Miasto użyczyło działkę pod tę inwestycję stowarzyszeniu "Sezam"

Aleksandra Pasis
W Grudziądzu podpisano umowę użyczenia miejskiej działki pod budowę domu dla osób dorosłych w spektrum autyzmu. Zabiegało o to stowarzyszenie "Sezam". Umowę podpisał prezydent Maciej Glamowski oraz Agnieszka Olszewska ( w środku) wiceprezes stowarzyszenia "Sezam" oraz Ewa Kruszewska, prezes stowarzyszenia "Sezam" (od lewej)
W Grudziądzu podpisano umowę użyczenia miejskiej działki pod budowę domu dla osób dorosłych w spektrum autyzmu. Zabiegało o to stowarzyszenie "Sezam". Umowę podpisał prezydent Maciej Glamowski oraz Agnieszka Olszewska ( w środku) wiceprezes stowarzyszenia "Sezam" oraz Ewa Kruszewska, prezes stowarzyszenia "Sezam" (od lewej) Aleksandra Pasis
To właśnie przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam", zwrócili się do władz Grudziądza o użyczenie działki pod budowę domu dla osób dorosłych w spektrum autyzmu.

- Zrobimy wszystko, aby nam się udało - podkreśla Ewa Kruszewska, prezes "Sezamu", a także mama dwójki dzieci w spektrum autyzmu.

Właśnie w poniedziałek, 5 maja podpisana została umowa na nieodpłatne użyczenia działki należącej do miasta -gminy Grudziądz na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam". - Parcela, która ma powierzchnię około 5 tysięcy metrów kwadratowych położona jest przy ulicy Waryńskiego. Umowa przewiduje użyczenie działki na 25 lat. W jej ramach stowarzyszenie zobowiązało się do rozpoczęcia budowy domu dla dorosłych osób w spektrum autyzmu w ciągu czterech lat, a jej zakończenie ma nastąpić w ciągu siedmiu lat - wyjaśnia warunki umowy Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Liczę, że wszystko uda się zrealizować, pozyskać środki na inwestycję, a my jako samorząd będziemy wspierali tę inicjatywę.

Pamiątki od podopiecznych ze stowarzyszenia "Sezam" trafiły do prezydenta Macieja Glamowskiego oraz szefa wydziału nieruchomości Wojciecha Witkowskiego
Pamiątki od podopiecznych ze stowarzyszenia "Sezam" trafiły do prezydenta Macieja Glamowskiego oraz szefa wydziału nieruchomości Wojciecha Witkowskiego
Aleksandra Pasis

Chcą zadbać o godną przyszłość swoich dzieci z autyzmem gdy mają jeszcze siły i zdrowie

Pomysł budowy domu dla dorosłych w spektrum autyzmu "wyszedł" od przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam", którzy są także rodzicami dzieci z autyzmem. To oni najlepiej wiedzą z jakimi trudnościami borykają się ich pociechy, a także będąc odpowiedzialnymi za nie chcą zadbać o ich godną przyszłość... gdy ich kiedyś zabraknie.

Ewa Kruszewska, prezes stowarzyszenia "Sezam": - W momencie gdy osoby w spektrum autyzmu kończą edukację nie ma dla nich nigdzie miejsca. To osoby o szczególnej wrażliwości, nie odnajdujące się w dużych grupach, w hałasie. My - rodzice zmagamy się z ogromną niepewnością o ich dalszy los gdy już nas nie będzie... Zazwyczaj takie osoby obecnie trafiają do zakładów zamkniętych gdzie są krępowane, gdzie są faszerowane lekami. Nie chcemy takiej przyszłości dla naszych dzieci i stąd wzorem innych miast wyszliśmy gdy mamy jeszcze siłę i zdrowie z inicjatywą budowy domu. Bardzo dziękujemy władzom miasta, które przychyliły się do naszego pomysłu i bardzo go wsparły użyczając nam działkę.

Domy dla dorosłych osób w spektrum autyzmu to niewielkie społeczności, w których mieszka od sześciu do maksymalnie dwunastu osób. Są one monitorowane i cały czas kontynuowana jest w nich terapia. - To przypadki wymagające dużego wsparcia w każdej dziedzinie życia - podkreśla Ewa Kruszewska. - Dlatego jesteśmy zmotywowane, aby taki dom w Grudziądzu powstał.

Czytaj także:

Pieniądze na budowę domu dla dorosłych z autyzmem mają pochodzić z PFRON-u i Unii Europejskiej

Jeśli chodzi o finansowanie tej inwestycji, to stowarzyszenie ma plan aby ubiegać się o środki na ten cel zarówno z PFRON-u jak i Unii Europejskiej. - Liczymy, że uda się pozyskać pieniądze z tych dwóch źródeł - dodaje Ewa Kruszewska.

Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Sezam" działa już 22 lata. Od 19 lat prowadzi Ośrodek Terapii dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Sezamie otwórz się". Skupia na chwilę obecną 40 podopiecznych w różnym wieku. Mieści się przy ul. Sikorskiego 32 w Grudziądzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska